Milyen munkálatok végezhetők el a 30-as zsalukővel?

A 30-as zsalukő a kérdéses építőanyag legszélesebb típusa, ami a legerősebb betonfelületek kialakítását teszi lehetővé.

Mire alkalmazható a 30-as zsalukő?

A zsalukő az elmúlt néhány évtizedben nagyon népszerűvé vált az építőiparban, így például alig készül olyan családi ház, ahol nem ilyen elemeket alkalmaznak lábazatként, de pinceszintek kialakításakor vagy kerítések építésekor egyaránt rendkívül népszerű. Bár a zsalukő nem nevezhető újdonságnak, már hosszú esztendők óta megtalálható a magyar piacon is, azonban a közelmúltban vált igazán népszerűvé, aminek az oka leginkább talán abban keresendő, hogy mostanra értette meg a piac, hogy miért is olyan előnyös ez a megoldás. Sokan ugyanis tévesen téglának vagy béléstestnek nézik a zsalukövet, azonban ez ebben a formában óriási tévedés, hiszen bár a megjelenés és a kialakítás tekintetében utóbbihoz valóban van némi köze, a gyakorlati felhasználás terén azonban ég és föld a kettő. A zsalukő ennél sokkal változatosabb tulajdonságokkal rendelkezik, amit jól mutat, hogy többféle típust gyártanak belőle, amelyek leginkább a méretüket tekintve különböznek egymástól.

Korábban már alaposabban is bemutattuk a keskenyebb zsaluköveket – így írtunk a 15-ös zsalukő és a 20-as zsalukő sajátosságairól –, most azonban elérkezett az idő, hogy bemutassuk a legvastagabb átmérővel rendelkező típust. Ez nem más, mint a Békás Épker kínálatából is megvásárolható 30-as zsalukő, mely annyira széles falszerkezetek kialakítására alkalmas, hogy az minden tekintetben meghatározza felhasználhatóságát. Azon túl, hogy ez a legszélesebb megoldás, ha zsalukövet szeretnénk vásárolni, fontos tudni, hogy a méret nemcsak az árat, hanem a felhasználhatóságot is meghatározza. Ezt azért különösen fontos hangsúlyozni, mert kevés olyan építőanyag van a piacon, amit annyira félreértenek, illetve olyan sok tévhit tartozik hozzá, hogy az gyakran még felhasználási gyakoriságát is befolyásolja. Az alábbiakban ezért alaposabban is megismerkedünk magával a 30-as zsalukővel, illetve felhasználási javaslataival egyaránt.

A 30-as zsalukőről

Mint említettük, a zsalukő kapcsán rengeteg a félreértés az emberek között, megannyi tévhit kering róla, hiszen sokan úgy vélik, hogy egy blokkszerű építőanyagról van szó, ami a megjelenését tekintve még helyénvaló is lehetne, csakhogy nem az. A zsalukő ugyanis egy bennmaradó zsaluként funkcionál, vagyis önmagában nem alkalmas az építésre, elengedhetetlen kelléke a megfelelő vasalás, valamint a belső üregébe töltött friss betonmassza. Ez a két alkotóelem szükséges ugyanis ahhoz, hogy kellően stabil, szilárd és tartós szerkezetek készüljenek belőle, aminek ebben a formában nemcsak a nyomószilárdsága kimagasló, hanem az oldalnyomással szembeni ellenállása is, ezért alkalmazzák gyakran például támfalaknál.

“Sokan szeretik a zsalukövet, hiszen nagyon sok módon lehet felhasználni nem csak az építkezések során, hanem utána is a ház körül”

A 30-as zsalukő használatának az alapja tehát minden esetben az, hogy az üreges szerkezetbe töltött vasszerkezet és betonmassza megszilárduljon. A zsalukőnek mindebben csak a könnyed kialakításban, valamint abban van szerepe, hogy a betonmassza megfelelő közegben tudjon szilárdulni. Később természetesen a zsalukő burkát nem kell levésni vagy más módon eltávolítani, kismértékben hozzájárul a szilárdsághoz, de sokkal nagyobb szerepe van abban, hogy megóvja a belső szerkezetet például az időjárás hatásaival szemben. Sőt mi több, a zsalukő felülete megfelelő kivitelezés mellett nagyon látványos is lehet, hiszen szigetelhető, vakolható, ebből kifolyólag később glettelhető, festhető vagy különféle kültéri megoldásokkal akár még burkolható is. Nagy előnye, hogy sokféle kialakítást tesz lehetővé, ezáltal a közbenső elemek mellett minden típusú zsalukőnek létezik lezárója, sőt sarokeleme is, aminek jóvoltából a legkülönfélébb alakzatokat tudjuk megalkotni a segítségükkel. Mindemellett a megmaradó zsalukő is nagyon jól felhasználható a ház körül, virágágyások, cserepek, kerti bútorok, sütögetők és egyebek alakíthatók ki belőle. Lássuk azonban most, hogy hivatalosan milyen munkálatokhoz is ajánlott a 30-as zsalukő.

Lábazatok és kerítések

Amennyiben nagyobb épületek kivitelezése a cél, ahol fontos az alap mellett a lábazatnál is a kellő tartóerő, akkor a 30-as zsalukő igencsak jó eredménnyel alkalmazható. Ennek az oka leginkább abban keresendő, hogy amennyiben levesszük a zsalu méreteit, akkor is egy több mint 25 centiméter vastag, gyakorlatilag tömör betonfal marad, mely a vasalásnak köszönhetően a masszív jelleg tekintetében sem vall kudarcot. Egy ilyen lábazatra nyugodtan felépíthetők akár többemeletes ingatlanok is, hiszen az alap és az első téglasor között egy olyan erőteljes, minden irányban tartós megoldás lesz az eredmény, ami mondhatni kikezdhetetlen lesz.

“Méretei miatt kivállóan építhetünk belőle lábazatot vagy kerítést, hiszen egy igazán masszív és vastag építményt tudunk majd létrehozni”

Hasonlóan pozitív tulajdonságokat lehet elmondani a 30-as zsalukőről akkor is, ha kerítések lábazatait szeretnénk kialakítani a segítségével. Egyre gyakoribbak manapság azok a kerítések, ahol gyakran több száz kilogrammos kovácsoltvas elemeket kell rögzíteni. Ezt egy vékony kerítéslábazatra vagy gyenge kerítésfalra nem tudjuk megvalósítani, ellenben egy több mint 25 centiméter vastag vasbetonhoz – ami az alaphoz is kapcsolódik – már nem nehéz feladat. Sőt, a zsalukő felületet ilyenkor burkolhatjuk, vakolhatjuk, illetve teljes egészében úgy formálhatjuk majd, hogy az illeszkedjen a házunkhoz, illetve a környezethez.

Erősebb támfalak

Vannak esetek, amikor komplett domboldalakat kell megfogni valamilyen módon. Ehhez erőteljes alapra készült támfalakra van szükség, amit nem lehet egyszerű téglából kialakítani, mert az ilyen falszerkezetek a fentről rájuk nehezedő súlyt jól viselik ugyan, de oldalirányból nagyon hamar kudarcot vallanak. Nem így a 30-as zsalukő, melyet támfal esetén sokkal erősebb vasalással kell rögzíteni az alaphoz, és amennyiben így történik, akár több méteres magasságba is felépíthető a kellő keresztvasalások alkalmazásával. Az ilyen építmények nagyon jól ellenállnak az oldalirányból érkező erőhatásoknak, ezért ha támfalat készítenénk belőle, akkor biztosan jó alternatíva lesz.

Pincefalak

Amint azt fentebb többször is elmondtuk már, a 30-as zsalukő a helyes kialakítás esetén elképesztően nagy erőhatásoknak képes ellenállni minden irányból. Ez egy pincefal esetén különösen lényeges szempont! Az oka nem más, minthogy egy pincefalazatnak nemcsak a ránehezedő házszerkezet súlyát kell elviselnie, hanem az oldalirányú erőket is. Ez valamikor csekély, de egy domboldalra épült háznál nagyon jelentős lehet, azonban ha a pincefalazatnál egyaránt gondoskodnak a megfelelő kialakításról, a vasalásról és a zsalukövekbe töltött betonmassza kellő térkitöltéséről, akkor egy kis túlzással elpusztíthatatlan felület jön létre.

“Pincefalak esetében szintén nagyon jó választás lehet, hiszen nem csak a felültől ránehezedő súlyt, de az oldalirányú erőket is nagyon jól tudja majd viselni”

Oszlopok és pillérek

Szintén a nagy teherbíró képesség miatt a 30-as zsalukövet előszeretettel alkalmazzák oszlopok és pillérek kialakításánál is. Kisebb tehertartó megoldásoknál elegendő, ha a 30-as zsalukövet önmagában használják, azaz egyetlen sort építenek egymásra vasalással és betonkitöltéssel, de amennyiben egy támfalat kell megtámogatni, vagy pillérszerű kialakításról van szó, akkor szükséges lehet komplett építményekben gondolkodnunk. Ilyen esetekben soha ne bízzuk a véletlenre a kialakítást, mindig fontos szakember segítségét kérni, gyakran akár statikus vagy tervező bevonására támaszkodni, hiszen a zsalukőnek ilyenkor nagyon fontos szerepe van a szerkezettartásban, amire természetesen fontos odafigyelni a kialakításkor. Amennyiben a tartás helyett csak díszítésre szolgálna a zsalukő, ma már célzottan oszlopzsalukövek közül is válogathatunk!

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket