Gipszkarton lapok ragasztógipszes rögzítése pogácsás módszerrel

A ragasztógipsz használatával a gipszkarton lapok egyenetlen felületre is jól ragaszhatók. Hogy milyen módszerrel?

A gipszkarton pogácsás ragasztása

A gipszkarton a modern építőipar egyik közkedvelt építőanyaga, ha beltéri burkolásról van szó, hiszen nagyon könnyen és gyorsan, nem mellesleg pedig tisztán lehet dolgozni a segítségével. Mindemellett többféle elfogadott módszer ismert és elfogadott a gipszkarton lapok rögzítéséhez, így megfelelő vázszerkezet esetén kiváló megoldás a csavarozás, vázszerkezet hiányában pedig a ragasztógipsszel történő rögzítés, ami szintén egy nagyon tartós és egyszerű alternatíva lehet.

“A

A Békás Épker kínálatában piacvezető áron elérhető gipszkarton lapok ma már rengeteg különféle helyzetben jól megállják a helyüket, nem véletlen, hogy többféle típusukat ismerik és használják a mindennapok során. Arról már egy korábbi cikkünkben írtunk, hogy vázszerkezet esetén milyen módon lehet rögzíteni a gipszkartont, most azonban lássuk lépésről-lépésre, hogy miként dolgozhatunk ezzel a burkolóanyaggal pogácsás módszerrel.

Miért előnyös pogácsás módszerrel ragasztani a gipszkartont?

Amikor egyenetlen falszerkezetek burkolására van szükség, vagy olyan felületkialakításra, ami habarcs és glett alkalmazásával költséges, esetleg nehézkes lenne, akkor a gipszkarton lapok felragasztása a legjobb alternatívát képviseli. A legnagyobb előnye ugyanis, hogy ragasztógipszes pogácsák alkalmazásával lehetőségünk nyílik egyenetlen falszerkezeteken is dolgozni vele. Az egyetlen feltétel, hogy szilárd, stabil és lehetőleg száraz legyen a felület, ezen felül pedig védve legyen az esőtől és a fagytól.

Ezen felül a gipszpogácsák elkészítéséhez bár szükség van némi vízre a kötőanyag kikeverése miatt, azonban a folyadékigény csak töredéke lesz annak, mint amikor vakolásra, glettelésre és egyéb felületkialakító megoldásokra szánjuk rá magunkat. Emiatt sokak számára kényelmesebb és tisztább is lesz ilyen formában dolgozni a gipszkartonnal, pláne annak fényében, hogy ilyenkor már csak nagyon minimális simító glettelésre van szükség ahhoz, hogy a falak festhetők, egyenletes felületűek legyenek.

“A

Nyilván a gipszpogácsás megoldás nem minden esetben alkalmazható, mennyezetek vagy ferde síkú felületek kialakításakor például egyáltalán nem szerencsés, de vízszintes falszerkezeteknél kifejezetten előnyös.

Gipszkartonlap rögzítése gipszpogácsával

Falszerkezet előkészítése

Ha ragasztógipszes pogácsával szeretnénk rögzíteni a falra gipszkarton lapokat, akkor az első és legfontosabb lépés minden esetben a falszerkezet előkészítése lesz. Ennek több szintje van, de a leginkább lényeges, hogy a felület ne tartalmazzon mozgó, ingatag, laza falmaradványokat, valamint olyan részeket, amelyek víztaszító tulajdonságokkal rendelkeznek. Még ebben a fázisban érdemes gondoskodni a kábelezés befejezéséről, valamint természetesen a portalanításról is.

Lényeges továbbá, hogy a teljes felületet, amire gipszkarton lapokat szeretnénk ragasztani, alapozzuk le. Ez azért fontos, hogy ezzel stabilizáljuk a falszerkezet nedvszívó képességét. Vannak alapozók, amelyek már porózus felületeken is kiválóan használhatók. Bármilyen típus mellett is döntünk, a ragasztás előtt nagyon fontos, hogy az alapozót hagyjuk megfelelően kiszáradni, hiszen csak ilyen esetben tud megragadni rajta a gipszpogácsa.

A gipszkarton lapok testre szabása

Mivel minden esetben erősen munka és környezetfüggő, hogy milyen megoldásokra van szükségünk, ezért lényeges, hogy a gipszkarton lapokat még azelőtt testre szabjuk, hogy megkentük őket ragasztóval. Formázáshoz az egyszerű szike, a kézi fűrész, a dekopír fűrész és a fúrógép a legideálisabb, ezekkel érdemes dolgozni, ha a szabásról van szó. A méretezésnél ügyeljünk arra, hogy a gipszkarton lapok szélei soha ne kerüljenek másfél centiméternél közelebb a falszerkezethez a sarkoknál, azaz legyen némi hézag a dilatációnak.

“A

A ragasztógipsz keverése

Ha a gipszkarton lemezek le vannak méretezve – legalább az induló darabok –, és a falszerkezet is készen áll a fogadásukra, akkor nekiláthatunk a ragasztó keverésének. Ezen a ponton nem szeretnénk konkrét utasításokat adni, hiszen minden termék csomagolásán elérhető a használati útmutatás a keveréshez. Ezt követve biztosan megfelelő végeredmény születhet majd. Fontos, hogy mindig csak annyi ragasztót keverjünk, amennyit 20-30 percen belül fel tudunk használni, és gondoskodjunk róla – például egy fúrógépbe szerelhető keverőszárral –, hogy a ragasztót megfelelő állagúra keverjük.

A ragasztó felhordása

Miután a ragasztó elkészült, megkezdődhet a felhordás. Mivel pogácsás módszerrel dolgozunk, ezért igyekezzünk megfelelően elosztani rajta a friss ragasztót, ezáltal minden sarokba, illetve a sarokpontoktól számítva maximum 8-10 centiméteres távolságban minden irányba helyezzünk el egy kevéske ragasztót. A lapokat soha ne húzzuk telibe, kivéve olyan esetben, amikor sík az alapfelület, esetleg a nyílászárók mélyedéseit alakítjuk ki, ahol nem megengedhetők a légkamrák.

A gipszkarton lapok felragasztása

Amint a ragasztó pogácsákat felhordtuk a gipszkarton lapra, a lemezt egy határozott mozdulattal nekinyomjuk a falnak, majd megfelelő távtartókkal – ha szükséges – beállítjuk. A vízmérték használata minden tekintetben elengedhetetlen, de mivel falszerkezet kialakítása zajlik, ezért a függőkre is oda kell figyelnünk. A beállításra maximum 15-20 perc áll a rendelkezésünkre, utána azonban már nincs lehetőség a kisebb korrekcióra sem ismételt ragasztás nélkül.

Utómunka a ragasztott gipszkarton lapokkal

Amennyiben a gipszkarton lapok megkötöttek – érdemes 12-24 órát hagyni őket –, nekiláthatunk az utómunkának. Az első és legfontosabb a hézagkitöltés lesz, amihez elérhető speciális hézagológipsz, glettelő gipsz, valamint erősítő szalag. Gondoskodjunk a lapok közti sík átmenet kialakításáról, majd a felület készen áll a festésre és a tapétázásra.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket