Polcrendszer építése maradék gipszkartonból lépésről-lépésre

Egy nagyobb munka után megmaradt némi gipszkarton és nem tudjuk, hogy mire használjuk el? Építsünk belőle polcrendszert!

Így építsünk polcokat maradék gipszkartonból

A gipszkarton népszerűsége évek óta egyre csak növekszik, így a belső burkolási munkák esetén a legtöbbször már szóba sem kerül más, kizárólag ez az alapanyag. Megfelelő alkalmazás esetén a gipszkartonnak csak előnyei vannak, a hátrányos tulajdonságok között általánosságban csak kisebb problémákat említhetnénk. Ilyen például a táblás kiszerelés, amivel nem lehet pontosan tervezni, így szinte minden gipszkartonos munka után biztosan marad egy nagyobb kupac alapanyag a birtokunkban, amit sokan hosszú hónapokig csak tárolgatnak, majd végül a kukába dobnak. Ne tegyünk így, hiszen a maradék gipszkarton nagyon értékes lehet, megfelelő tervezéssel pedig rengeteg hasznos dolog kihozható még belőle úgy, hogy ahhoz sem különösebb szakértelemre, sem más egyéb extra kiegészítőre nem lesz szükség.

Ahol ugyanis gipszkarton van, ott jellemzően faanyag és csavar is maradt egy kevés, de ha nem maradék anyagból, hanem inkább egész táblákból építenénk polcrendszert, akkor egyaránt érdemes lehet ebben az alapanyagban gondolkozni. A Békás Épker kínálatából is megvásárolható gipszkarton ugyanis rendkívül sokoldalú, elsődleges felhasználási területe pedig leginkább a belső falszerkezetek burkolásában keresendő, legyen szó akár álmennyezetről, akár belső falazat borításáról, esetleg elektromos vezetékek, illetve falhibák elrejtéséről. Egy kevés kreativitással és kézügyességgel azonban a gipszkartonból nagyon sok érdekesség készíthető, így például beépített bútorok, komplett polcrendszerek és egyebek, amelyek jól mutatnak a lakásban, de akár a műhelyben vagy a garázsban is. A határ a csillagos ég, ezért utalgattunk rá fentebb, hogy a maradék gipszkarton gyakran igazi kincsnek tekinthető.

Hogyan készüljünk fel a gipszkartonos munkára?

Óriási előnye a gipszkartonnak, hogy akár még nagyobb gyakorlat nélkül is, egy minimális utánajárással lehetőségünk nyílik egyszerűen építeni belőle gyakorlatilag bármit. Különösen maradék anyag esetén vesztenivalónk sem lesz, miközben a folyamattal rengeteg időt és pénzt tudunk megspórolni, miközben nem szükséges szakemberre várni, hiszen egy egyszerűbb állványt vagy polcrendszert bárki könnyedén kivitelezhet. Nyilván némi alapvető ismeretre azért szükség lesz a munka előtt, de többségét leginkább a gyakorlatban szerezzük majd meg, hiszen olvashatunk bármit a gipszkarton méreteiről vagy tulajdonságairól, amíg nem kezdünk el dolgozni vele, addig nehéz elhinni például azt, hogy a gipszkarton pontos vágásához gyakorlatilag elég egy vonalzó vagy egy vízmérték, valamint egy jobb szike.

Gipszkartonozás házilag

Nyilvánvalóan más és más a felkészülési mód abban az esetben, ha maradék anyagból dolgozunk gyakorlatilag tét nélkül, vagy friss és érintetlen gipszkarton lapokat vásárolunk magunknak. Utóbbi esetben érdemes jobban megismerkedni az anyagtulajdonságokkal, de azt is lényeges lehet fontolóra venni, hogy használjunk-e például vastagabb vagy éppenséggel vízálló lapokat, profilokat, egyáltalán milyen vázszerkezetre épüljön az egész rendszer. Szerencsére a gipszkartonnal való munkavégzés nem igazán igényel speciális szerszámokat, a legtöbb eszköz megtalálható egy átlagos háztáji műhelyben.

Miből készítsük a gipszkarton polcrendszer vázát?

Minden egyes gipszkarton szerkezet alapja az erőteljes vázrendszer, így ha maradék anyaggal dolgozunk, akkor is elengedhetetlen pontosan kitalálni, illetve megtervezni, hogy miből is készíthessük el a vázrendszert. A legfontosabb, hogy a váznak nagyon erősnek kell lennie, hiszen maga a gipszkarton inkább csak takarásra való, de önmagában nem egy erőteljes alapanyag. Alapvetően két módszer van arra, hogy miből tudjuk elkészíteni a gipszkarton polcrendszer vázát.

Az egyik, hogy normál fémprofilokat alkalmazunk ehhez, ami maradékanyag esetén egészen drága megoldás, különösen abban az esetben, ha csak egy egyszerű polcrendszert akarunk építeni. A vázrendszer másik eleme a fa lehet, hiszen a kellően száraz és csiszolt lécek, illetve egyéb faanyagok nagyon jól formázhatók és nagyon masszívan építhetők ahhoz, hogy a gipszkarton akár burkolási célzattal, akár polcrendszerként kerüljön alkalmazásra, a végeredmény minden esetben megfelelő hátteret biztosítson. A faanyagot ilyenkor egyszerű csavarozással érdemes összedolgozni a leszabást követően.

Fontos, hogy bármelyik vázat is választjuk, a legfontosabb, hogy a szerkezet elemeit ne csak egymáshoz rögzítsük, hanem a mennyezethez, az aljzathoz vagy a falhoz is, hiszen csak így készíthető kellően biztonságos végeredmény.

Gipszkarton polcrendszer kialakítása lépésről-lépésre

A szerkezet megtervezése és leszabása

Az első és legfontosabb lépés ennél a tevékenységnél minden esetben az, hogy megtervezzük, majd leszabjuk a leendő polcrendszer szerkezetét. A pontos tervezés lényeges, így mérjük le a rendelkezésünkre álló területet, rajzoljuk meg a formát, és vegyünk méretet minden oldalról, de ügyeljünk a mélység kialakítására, valamint azt is vegyük figyelembe, hogy mit tárolnánk a polcokon.

A szerkezet méretezésénél nagyon lényeges, hogy beleszámoljuk a gipszkarton vastagságát. A kartonnal ugyanis jellemzően burkoljuk majd a szerkezetet, és ez oldalanként akár több centimétert is módosíthat a váz méretein. Gondosan ügyeljünk továbbá már a tervezésnél arra, hogy össze is tudjuk szerelni, minden oldalról biztonságosan rögzíteni a gipszkartont, amihez nem kizárt, hogy a kisebb részeknél speciális eszközökre, például flexibilis bitfej hosszabbítóra és egyebekre lesz szükségünk. Ha minden adott, vágjuk le a vázszerkezet szükséges elemeit.

Állítsuk össze a vázat

Ezt követően jöhet a váz összeállítása. A gipszkarton profilokkal kicsit nehezebb dolgunk lesz ugyan, mint a fával, de a megfelelő eszközökkel és csavarokkal a jól méretezett szerkezetet könnyedén el tudjuk fedni minden látható oldalról. Érdemes a szerkezetet csak azt követően rögzíteni – például falhoz dübelezni –, ha már teljesen elkészült a keret.

A gipszkarton levágása

Ha kész a szerkezet, nekiláthatunk a gipszkarton lapok vágásának. Különösen maradék anyag esetén ajánlott előre felrajzolni, számozni mindent, hiszen ezzel nagyon sok kellemetlenséget megelőzhetünk majd.

A gipszkarton lapok vágása nem nehéz feladat, de fontos hozzá a kellően egyenletes felület, illetve legalább egy erős vonalzó alkalmazása. Maga a vágás többféle formában történhet, a legegyszerűbb azonban, ha a karton felszínét egy szikével erősen bevágjuk, majd valamilyen fix felületen egyszerűen eltörjük.

Természetesen létezik speciális gipszkarton fűrészlap, amivel könnyebb a munkavégzés, illetve pontosabban lehet dolgozni, de ez legfeljebb olyan esetekben szükséges, ahol lényeges minden oldalról a megfelelően esztétikus megjelenés, hiszen törésnél az egyik oldal – jellemzően a nem látható felület – egyenetlen lesz.

A gipszkarton rögzítése

A gipszkarton lapok rögzítéséhez mindig speciális, önmetsző gipszkarton csavarokra van szükség, amelyek nagyon ügyesen rögzíthetők fa- és fémszerkezetekhez egyaránt. A lapokat ajánlott előre megfúrni a fogatási pontokon, de ennél is lényegesebb, hogy mindig középről indulva kezdjük a csavarozást.

Gipszkarton rögzítése

A csavarokat nem szabad túlhúzni, csak annyira, hogy az a lap síkjába kerüljön, hiszen így a gletteléssel akár teljesen el is tüntethetjük azokat, de ha így maradnak, akkor is ez a módszer lesz a leginkább esztétikus.

Amennyiben rögzítettük az elemeket, akár rögtön fel is tölthetjük bármivel, de egy lakásban például ajánlott glettelni és festeni a gipszkarton polcokat, hiszen így rendkívül látványos végeredmény születhet.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket