Mindent az Ytong tégla hőszigetelő tulajdonságairól

Az Ytong tégla nemcsak könnyedebbé teszi az építkezést, hanem a hőszigetelésben is magasabb szintre emeli otthonunkat.

Az Ytong és a hőszigetelés

A komplett rendszereknek és a kiforrott technológiának köszönhetően a Békás Épker kínálatából piacvezető áron megvásárolható Ytong tégla korunk egyik legnépszerűbb építőanyagának tekinthető. Bár a hagyományos téglával szemben még van mit behoznia, ugyanakkor a tulajdonságait tekintve egyre többen ismerik fel, hogy bizonyos esetekben jobb választás is lehet.

Ennek az oka, hogy egy teljesen természetes építőanyag, ami könnyed, időjárásálló, magas minőséget képvisel, ezen felül pedig keskenyebben lehet vele dolgozni, mint egy közönséges téglával, így a lakás belső területe akár négyzetméterekkel is nagyobb lehet. A természetes alapanyagoknak hála az Ytong tégla környezetvédelmi szempontból sem elhanyagolható, de kiváló a nyomószilárdság és a tűzvédelem terén, sőt a megmunkálása is könnyed, az építkezés során veszteségmentesen lehet vele dolgozni.

Az egyik legnagyobb előnye azonban a hőszigetelő tulajdonság. Az Ytong téglából épült házak ugyanis nem igényelnek extra hőszigetelést, így sokkal többet megspórolhatunk az utólagos rendszer kiépítésén, mint amekkora plusz költséggel jár az építőanyag kiválasztása. Lássuk azonban egy kicsit alaposabban, hogy miként éri el mindezt az Ytong tégla, egyáltalán mit kell tudnunk a hőszigetelő tulajdonságairól.

A különleges anyagszerkezet mindennek a titka

A kiváló hőszigetelési tulajdonságait leginkább az anyagszerkezetének köszönheti az Ytong tégla. Minden egyes blokk ugyanis több millió aprócska légbuborékból, úgynevezett zárt pórusokból áll össze, és mint köztudott, a levegőnél jobb hőszigetelőt nehezen találunk. Az utólagos hőszigetelő szisztémák is a légkamrákon alapulnak, amit ez a speciális építőanyag már eleve gyártási anyagsajátosságaiból fakadóan képes biztosítani úgy, hogy ahhoz nem lesz szükség extra burkolásra kintről.

“A

Az Ytong falak már egy rétegben képesek hozni azt a teljesítményt – átlagosan 30 centiméteres falvastagság mellett –, amit a hagyományos téglafalak esetében csak az extra hőszigeteléssel kiegészített megoldással lehet elérni. Ez sok esetben 40-50 centiméteres falszerkezetet eredményez a külső tartófalaknál. A legnagyobb problémát azonban az ilyenkor keletkező hőhidak jelentik, amelyek az Ytongból készült falazatok esetében teljes egészében kizárhatók, hiszen nem lehet rosszul rétegezni vagy építeni őket, önmagukban is kiváló hőszigetelők.

Az Ytong tégla kiváló hőérzetet nyújt

Lényeges kiemelni az Ytong téglából épült otthonok esetén, hogy már az építőanyag miatt is úgy érezhetik a lakók, hogy sokkal jobb és kellemesebb a hőérzetük. Nem véletlenül, hiszen a hőérzetet alapvetően befolyásolja, hogy a falak milyen hőmérsékletűek, márpedig a légbuborékos kialakításnak köszönhetően az Ytongból készült megoldások nyáron kellemesen hűvös, télen pedig kellemesen langyos hatást keltenek. Ennek a titka a kiváló páraáteresztő képességben is rejlik, hiszen a folyamatos nedvességszabályozásnak köszönhetően kiegyensúlyozottabb páratartalom mellett élvezhetjük a hétköznapokat.

A jő hőtároló szerkezettel ellátott Ytong tégla képes mindemellett az úgynevezett hőfokcsillapításra is. Míg előbbi a téli időszakban hasznos tulajdonság, addig utóbbi a nyári melegben garantálja, hogy odabent hűvös maradjon az idő. Ezzel egész évben kellemes szobahőmérsékletet tud biztosítani, és nem fordulhat elő túlhevülés vagy a falak esetében a jelentős mértékű lehűlés, ami kiváló hőérzettel jár együtt – ismételten: extra hőszigetelés nélkül.

“A

Se pára, se penész

A hőérzet mellett nagy általánosságban az egész ház klímája kiválónak tekinthető abban az esetben, ha Ytong téglával építkeztünk. Az egyenletes és kellemes hőmérséklet biztosítása mellett ugyanis az építőanyag képes arra, hogy az időjárási viszonyoktól teljesen függetlenül biztosítsa az egyenletes páratartalmat. Nyilván szellőztetésre szükség lesz egyfajta kiegészítésként, ugyanakkor normális esetben a magas páratartalom egyáltalán nem jellemző az Ytongból készült épületekre, sokkal inkább az ebből fakadó kiegyensúlyozottság.

Ha pedig nincs pára, akkor természetesen a penésztől is búcsút inthetünk. Ez nagyon fontos abban az esetben, ha az építőanyagot a hagyományos téglából készült, extra hőszigetelési rendszerrel ellátott megoldásokkal vetjük össze. Utóbbi esetben különösen sok gondot okozhat a pára, akkor a leginkább, ha a külső hőszigetelést rosszul alkalmazzák a falszerkezeten és hőhíd keletkezik, ami utána alaposan meg tudja keseríteni a lakók életét. Nemcsak a folyamatosan problémás páratartalommal, hanem a kellemetlen penésszel, ami akár betegségek kiváltója is lehet. Ha az Ytongot választjuk, emiatt nem kell aggódnunk!

A zaj- és tűzvédelem szempontjából sem elhanyagolható az Ytong tégla

Miközben a kitűnő hőszigetelési tulajdonság határozottan az Ytong tégla egyik legnagyobb előnyének tekinthető, azért fontos kiemelni mellette még két olyan tulajdonságot, ami a pozitívumok sorát erősíti az építőanyag kapcsán. Példának okáért az Ytong nemcsak a hőt, hanem a hangot is kiválóan szigeteli. Olyannyira, hogy mérések igazolják: a pórusbeton felületek sokkal jobb léghanggátlást biztosítanak, mint a hagyományos téglából készült falak – még külső hangszigetelő rendszer mellett is. Nyilván a különbség nem horribilis, de a mérések szerint akár 2-4 dB-lel is jobb, aminek az oka a porózus szerkezet, a belső légbuborékok hanggátló tulajdonsága.

“Nem

Ezen felül fontos még kiemelni a sorból a tűzvédelmi tulajdonságokat. Az Ytong tégla alapja ugyanis ásványi eredetű, vagyis egyáltalán nem éghető. Ennek köszönhető, hogy még a legvékonyabb falszerkezetek is magasan képesek túlszárnyalni a legszigorúbb tűzvédelmi előírásokat is. A mérések szerint egy teljesen általános, 30 centiméteres Ytong fal legalább négyórás tűzállósági határértékkel rendelkezik. Noha ezen a téren a hagyományos téglák sem maradnak el, ugyanakkor az Ytong-nak sincs szégyenkezni valója.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket