Mindent az OSB lap festéséről

Az OSB lap az egyik legjobb alternatíva, ha természetes alapanyagú burkolatokat keresünk, de festése nehéz feladat.

Hogyan fessünk OSB lapokat?

Az OSB lap a gipszkarton mellett az egyik legnépszerűbb építőanyag manapság, aminek az oka leginkább abban keresendő, hogy nagyon gyorsan és könnyedén lehet vele dolgozni. Még a faanyagok árának robbanása előtt erre a listára az elérhető árat is fel lehetett írni, hiszen az OSB lapok kifejezetten megfizethetők voltak, és bár ma sem túlzottan drágák, ugyanakkor mégis szükség van rájuk, hiszen rengeteg esetben nincs alternatívájuk. A legtöbbször kültéren dolgoznak vele, de beltéri alkalmazásra is legalább ugyanolyan jó döntés, azonban a lakás falai között mégis csak nagyon kevesen számolnak vele, hiszen felületkezelése meglehetősen nehézkes, így önmagában, mondhatni végleges felületként kevesen alkalmazzák, egyedül a rusztikus megoldások hívei körében hódít, hiszen ebben a kategóriában valóban nincs párja. Rengetegen azonban csak alapfelületként, takarásként és térelválasztásként használják, amire később rádolgoznak, de beltéren sokkal népszerűbb a gipszkarton használata.

A Békás Épker kínálatából is megvásárolható OSB lapok tehát elsődlegesen kültéri alkalmazás mellett a legkedveltebbek, sok esetben használják garázsok, szerszámosok vagy komplett melléképületek burkolására, de népszerű tetőszerkezetek gerendáinak fedésére abban az esetben, ha tetőtér kerül kialakításra. Sok esetben azonban megmarad külső felületként, amikor gyakran felmerül az OSB lapok festésének lehetősége. Hogy miként lehet festeni őket? A folyamat sajnos közel sem annyira egyszerű, mint a legtöbb burkolóanyagnál, hiszen az OSB lapok felülete nem egyenletes, ezért kifejezetten kemény fába vágja a fejszéjét az, aki szeretne például egységes színt elérni rajtuk. Természetesen valakinek éppen ez tetszik, tehát rendkívül nehéz objektíven hozzáállni a témához, hiszen egy felület megjelenése, színe és jellege minden esetben ízlés kérdése.

Az OSB lapok sajátosságai

Mielőtt festeni szeretnénk az OSB lapokat, érdemes megismerkedni a természetes burkolóanyag sajátosságaival. Az OSB az Oriented Standard Board rövidítése, amit még szabad fordításban is nehéz lenne lefordítani magyarra, illetve nem is volna sok értelme, hiszen kevés információt ad át erről az építőanyagról, melynek a lényege leginkább abban keresendő, hogy a faiparban megmaradó maradék anyagot – legyalult, leesett vagy egyéb módon felhalmozódott fát – tulajdonképpen felaprítják, majd egymásra merőleges szálirány alkalmazása mellett építik fel és ragasztják össze a lapokat. Minél több réteg kerül felhalmozásra, értelemszerűen annál nagyobb vastagság és mechanikai szilárdság érhető el az OSB lappal, de a szilárdság tekintetében egyaránt előnyös tulajdonságok kaphatók vele.

“Amikor

Tartósságához és nyomószilárdságához mérten egy meglepően könnyed alapanyagról beszélünk, melyen az aprított fadarabok fekvési iránya mindig keresztezi egymást, így nemcsak egészében, hanem egy-egy ponton is nagyon erős szerkezet alakítható ki, amit egy speciális eljárásmód mentén formálnak, illetve préselnek össze. Noha az elmúlt hónapokban az OSB lap ára megemelkedett, azonban a legtöbb rétegelt lemezhez viszonyítva még mindig nagyon költséghatékony módon történik az előállítása, miközben a belőle készült felületek meglepően egységes összképet tudnak mutatni. Rendkívül népszerű azért is, mert bár fából készül, a vízzel szemben a speciális bevonat miatt nagyon jól ellenáll – nyilván a folyamatos nedvességnek való kitettség hosszabb távon érezteti a hatását –, de a kártevők sem jelentenek rá különösebb veszélyt. Egyszerű vele dolgozni, ezért néhány alapvető célszerszámmal otthon is jól lehet vele ténykedni, és egyetlen negatívumaként általában csak a túl durva felületet emelik ki a legtöbb helyen, ami különösen a festés tekintetében jelenti a legnagyobb hátrányt.

Hogyan festhetjük az OSB lapot?

Az OSB lap festése közel sem olyan egyszerű, mint a legtöbb faanyag esetében. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy felülete egészen más, mint például egy egyszerű deszkának, hiszen a vízállóság és a rovarok elleni védelem érdekében impregnálták, ami nemcsak a nedvességet, hanem bizonyos típusú festékeket is taszít. Lazúrokkal például ne is próbálkozzunk, hiszen a végeredmény garantáltan foltos, mindenképpen problémás megjelenésű lesz. Fontos tehát a megfelelő festék kiválasztása. Ezen a téren érdemes a gyengébb hígítású megoldások mellett dönteni, így például egy vízzel vagy lakkbenzinnel hígítható festék biztosan jó lehet, akárcsak a legtöbb olyan megoldás, amit fémek festésére használnak az esetek többségében.

“Az

Itt azért érdemes figyelembe venni, hogy bár a lakkbenzinnel hígítható festékek az esetek többségében olcsóbbak, azonban ezek többsége a környezetre, sőt az emberi egészségre is nagyon káros hatással lehet. Hogy miként fedik be a felületet, azzal kapcsolatban jellemzően nincs nagy különbség a kettő között, így ha választani kell, akkor maximum az ár és az egészségre, illetve a környezetre gyakorolt káros hatás lehet a kritikus pont.

Hogy miként járjunk el abban az esetben, ha konkrétan az OSB lap természetes fahatású kinézete tetszene, azonban valamilyen védőbevonattal látnánk el? Erre is van megoldás, sőt néhány évente erősen ajánlott kezelni valamivel őket, amire a legjobb valamilyen oldószeres, poliuretán bázisú lakk, esetleg ilyen alapú lazúr, amihez UV-védelem is tartozik. Ez utóbbi különösen akkor fontos, ha a lapokat sokat éri a napsugárzás, ami a fa egyik legnagyobb ellensége, és nemcsak esztétikailag, hanem szerkezetileg is képes roncsolni a lap felületét. Egy ilyen kezeléssel – különösen rendszeres alkalmazás esetén akár hosszú évekkel, sőt évtizedekkel is megnövelhetjük az OSB lapok megjelenését és tartósságát egyaránt. Érdemes megfontolni egyébiránt valamilyen színezett lakkot vagy lazúrt minden olyan esetben, ha az OSB felületet kimagaslóan erős hatások érik, hiszen az ilyen megoldások a tapasztalat szerint sokkal nagyobb védelmet tudnak nyújtani az impregnált fafelületeknek is. Minél gyakrabban kenjük át ilyen festékkel, annál hosszabb ideig tudják a lapok ellátni a feladatukat.

Egészen más a helyzet abban az esetben, ha az OSB lapokat beltéri használatra tervezzük. Ilyenkor nyilvánvalóan nem szempont az, hogy extra védelmet nyújthassunk számukra, hiszen nincs mitől védeni – kivéve esetleg vizes blokkok esetén, de oda nem ajánlott alkalmazni ezt az építőanyagot –, így elsődlegesen az esztétika lesz a fő szempont. A lakásban vagy lakrészekben elhelyezett OSB lemezeket is lehet festeni és lakkozni, és miközben ugyanazokat a szempontokat emelhetjük ki, mint a fentiekben, érdemes még hozzátenni, hogy az egyenetlen felületet nem mindenki tartja látványosnak és esztétikusnak festett állapotban sem. Nyilván az OSB lapok festése körülményes és bonyolult, de semmivel sem összetettebb vagy nehezebb, mint például a gipszkarton, a lambéria vagy egy hagyományos falszerkezet esetében. A titok nyitja minden esetben az, hogy a megfelelő anyagokat használjuk hozzá, legyen szó akár közönséges festékről, akár valamilyen lakkról vagy lazúrról.

“Kültéri

Amit végül, de korántsem utolsó sorban ki kell emelni az OSB lapok festése kapcsán, hogy az ecsetet érdemes elkerülni, mert az egyenetlen felület miatt nem lehet vele teljesen pontosan és maradéktalanul dolgozni. A legjobb tehát, ha a festéket fújjuk rá, így vehetünk rögtön spray-formában kapható típust, de dolgozhatunk direkt erre a célra kialakított festékszóró gépekkel, sőt amennyiben van otthon kompresszorunk, akkor a megfelelő fejegységgel is gyorsan érhetünk el nagyon látványos végeredményt.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket