Mindent a zsalukő vasalásáról

A zsalukő építési folyamatában a vasalás rendkívül fontos teendő a tartósság és a masszív jelleg elérése érdekében.

A zsalukő vasalásának menete

Az utóbbi években a zsalukő az egyik leginkább kedvelt és keresett építőanyagok közé tartozik, hiszen rengeteg esetben alkalmazható – legyen szó akár egy ingatlan felépítéséről, akár olyan ház körüli teendők kivitelezéséről, mint példának okáért a kerítés vagy a támfal. A speciális betonblokkok önmagukban nem túl erősek és masszívak, azonban ha megfelelő rendszerben alkalmazzák őket, akkor kifejezetten hatékony megoldásnak minősülnek, ehhez azonban ismerni kell például olyan fontos sajátosságokat, minthogy milyen beton kell a zsalukőbe, vagy miként kell eljárni a vasalás tekintetében?

A Békás Épker kínálatából piacvezető áron és raktárkészletről elérhető zsalukő ugyanis csak akkor tud majd kellően stabil és masszív felületet képezni, ha ismerjük a vasalás megfelelő menetét. Legyen szó akár tehertartó, akár csak vázszerkezetet biztosító megoldásokról, a zsalukőből készült építmények valójában betonalapú szisztémák, melyek stabilitását mindig a vasalás biztosítja. Ezért lényeges ennél az építőanyagnál is odafigyelni erre a folyamatra, amihez az alábbiakban összegyűjtöttünk minden fontosabb részletet.

Miért fontos a vasalás a zsalukő esetén?

Adja magát a kérdés fentiek tükrében, hogy miért fontos a vasalás a zsalukövek esetében? Rengetegen ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy a zsalukő egy a téglához hasonló építőanyag, egy olyan blokkos megoldás, ami üreges szerkezete ellenére képes helytállni önmagában vagy rendszerben egyaránt. Csakhogy ez ebben a formában sajnos tévedés, ennek az oka pedig nem más, minthogy a zsalukő – ahogyan azt mára neve is mutatja – nem egy építőblokk, hanem valójában egy beépülő zsaluanyag, ami a tartósság miatt könnyűbetonból készült.

“Sokan

A beépülő zsalu lényege, hogy a hasonló megoldásokkal ellentétben nem kerül eltávolításra a betonozás után, hanem megmarad, és friss betonmasszával kitöltve rendkívül masszív egységet alkot majd. Ez a megmaradó zsalu lényege, amivel akad némi probléma. Bár a beton egy rendkívül tömör anyag, valójában azonban a rezgéseknek, kisebb hajlásoknak és a különféle terheléseknek nagyon nehezen áll ellent, azaz sérül, repedezik, csökken a tartóssága. Egy nagyobb támfal vagy kerítés esetén ez pedig akár tragédiához is vezethet, kivéve abban az esetben, ha gondoskodunk a megfelelő vasalásról. A vashálós rendszer alkalmazása ugyanis növeli a beton terhelhetőségét.

Ez nagyon fontos tudnivaló a vasalás kapcsán, hiszen a masszív betont minden irányból behálózó betonvas alkalmazása sokkal terhelhetőbbé teszi a zsalukőből készült felületet. lényegesen nagyobb tartást ad neki. Amennyiben egy könnyedén érthető példával szeretnénk érzékeltetni a vasalás lényegét, akkor az ilyen szerkezetet az emberi testhez tudnánk hasonlítani, melyben a csontok képviselik a vasat, a vázszerkezetet, ami megtartja a körülötte elhelyezkedő húst, avagy a zsalukő esetében a betonmasszát.

Az egyes zsalukő típusok és vasalásuk

Hogy elsajátíthassuk a zsalukő helyes vasalásának alapjait, ahhoz feltétlenül ismernünk kell azt is, hogy milyen típusú zsalukövekkel találkozhatunk. Amennyiben ezt az építőanyagot megrendeljük, akkor négyzetméterarányra levetítve találhatunk a raklapon normál zsalukövet, vágható elemeket, valamint sarokelemeket egyaránt. Ezek elengedhetetlenek ahhoz, hogy megfelelő minőségű munkát végezhessünk, hiszen mindegyiket fel kell használnunk az egységes felület kialakításához.

A raklapon általában a normál zsalukőből találjuk majd a legtöbbet, hiszen a legnagyobb mennyiségben erre lesz szükségünk. Optimális esetben egy átlagos zsalukő úgy néz ki, mint egy betonból készült négyzet vagy téglalap, ami azt a célt szolgálja, hogy megtartsa a beletöltött betonmasszát, illetve a benne elhelyezett vasalást. A betonvas ugyanis minden esetben az üregben fut majd, annak is a középpontjában és legalább egy szál. Amennyiben szélesebb zsalukőről van szó, esetleg magasabb építményről – például támfalról –, bátran el lehet helyezni üregenként dupla szálat is, míg vízszintesen a vájatoknál alkalmazzuk.

“A

Míg a normál zsalukő bárhol elvágható – azonban nem mindig szerencsés ezt megtenni –, addig a vágható változat nevéhez hűen azt jelenti, hogy a megadott pontokon könnyedén és szabályosan lehet darabolni úgy, hogy abból egy megfelelő végelem szülessen. Ez azért nagyon fontos, mert ha valamilyen okból kifolyólag túl sok a sarok, vagy csak szükségünk lenne extra darabra, akkor könnyedén el tudjuk vágni. Utóbbi állapotában a végelemeknél használatos vasalási megoldást alkalmazzuk, de beépíthetjük normál zsalukőként is, amikor a fentiekben említett megoldást kell használni. Ebből a típusú zsalukőből általában csak nagyon keveset, 5-6 darabot találunk egyetlen raklapon.

Ezen felül külön sarokelemeket, vagy más néven végelemeket is találunk a zsalukövek között a vásárláskor. Szintén nincs belőlük sok egy raklapon – 5-6 darab –, alkalmazására pedig akkor van szükség, ha falvégeket vagy sarkokat szeretnénk kialakítani, esetleg elágazásokra van szükség a szerkezetnél. A hagyományos zsalukőhöz viszonyítva az a legnagyobb különbség, hogy középrészénél egy dupla elválasztóréteg helyezkedik el, ahol el lehet vágni. Érdekessége, hogy a betonvasak számára a végelemnél nincs külön réteg, illetve vágás, de ez nem jelenti azt, hogy a sarkokat nem kell vasalni. Éppen ellenkezőleg, függőlegesen és vízszintesen is nagyon lényeges!

A zsalukő helyes vasalása

Noha a fentiekben már érintettük a zsalukövek esetében a vasalás kérdését, de lássuk most egy kicsit alaposabban és konkrétabban, hogy mire kell odafigyelni, mik az alapszabályok és mi valójában az egész folyamat helyes eljárásmódja.

A legfontosabb, hogy a zsalukövet összekössük az alappal. Ezt úgy lehet elérni, hogy már a fundamentum kialakításakor merőleges betonvasakat helyezünk el a masszában úgy, hogy azokra húzzuk rá a zsaluköveket, hiszen így merőlegesen egy olyan tartást kap az egész szerkezet, ami kis túlzással kikezdhetetlen. Ez azonban még messze nem elegendő! Nem véletlen ugyanis, hogy a zsalukövek többségén található egy speciális bemélyedés, ami azt a célt szolgálja, hogy a betonvasak vízszintes irányban, hosszanti fektetésben is át tudják szőni az egész szerkezetet, így ha elképzeljük magunkban a vázat, akkor egyfajta hálós kialakítást kapunk, ami gyakorlatilag minden zsalukövet legalább négy oldalról képes megfogni, miután a beton bekerült a belső üregbe.

“A

Ezt megelőzően azonban van még egy nagyon fontos feladat, amit rengeteg esetben kihagynak a kivitelezők. Ez nem más, minthogy a vízszintesen elfektetett – általában két szál – betonvasat erősebb drótokkal hozzá kell kötözni a merőlegesen futó vasakhoz. Rendkívül lényeges annak érdekében, hogy már a belső szerkezet is kellően erős, stabil és masszív legyen, tehát már önmagában is megállja a helyét, és az alappal egységes, már-már homogén szerkezetté tudja tenni a friss betonmasszát.

Ahhoz, hogy ez a szerkezet megfelelő legyen, elengedhetetlen lesz az, hogy lépésről-lépésre haladjunk vele. A vasalás kapcsán egyedül az alaphoz kapcsolt merőleges betonvas szálakkal lehet előre dolgozni, azt követően azonban a vasalás is sorról-sorra halad majd, ezáltal minden egyes sor zsalukövet külön-külön kell ellátni vasalással, majd rögzíteni azt a már korábban elhelyezett, alaphoz kötött merőleges szálakkal. Ezzel az aprólékos munkával, illetve a massza folyamatos döngölésével lehet csak kellően stabil és tartós szerkezetet elérni, ha zsalukővel dolgozunk!

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket