Mindent a zsalukő helyes tárolásáról

Amennyiben hosszabb távon tárolnánk nagyobb mennyiségű zsalukövet, fontos tudni, hogy mire érdemes odafigyelni.

Így tárolható helyesen a zsalukő

Az építőanyagok között rengeteg olyan termék található, melyre negatív hatást gyakorolhat a környezete, így például az időjárás abban az esetben, ha nem fordítanak elég figyelmet a tárolására.

Kétség sem férhet hozzá, hogy a környezeti hatásokkal szemben a leginkább sérülékeny építőanyagok a zsákos kiszerelésű megoldások. Ezeknek a termékeknek a megfelelő raktározása gyakran még a kereskedéseknek is nagyon komoly fejtörést okoz, azonban egy építkezéskor, egy nagyobb beruházáskor vagy egy felújításkor előfordulhat olyan eset, amikor nekünk kell megküzdenünk az elemekkel és odafigyelni bizonyos anyagok tárolására.

Tény és való, hogy otthoni körülmények között is a zsákos és vödrös kiszerelésű anyagok hosszútávú tárolása a legnehezebb, azonban kevesen tudják, hogy gyakran a betontermékek esetében sem szabad félvállról venni a raktározást. Bár a beton alapvetően az egyik legerősebb mesterséges elem, amit az építkezés során felhasználhatunk, de bizonyos termékeknél gyengébb változatban van jelen, ami egyet jelent azzal, hogy oda kell figyelnünk a megfelelő tárolására.

Pontosan ilyen építőanyag a Békás Épker kínálatában többféle méretben megtalálható zsalukő is. Az építkezések során gyakran használt betonelem esetében egy néhány napig vagy néhány hétig tartó tárolásnak természetesen nem kell nagy feneket keríteni, az építőanyag ilyen rövid idő alatt aligha károsodik a szabad levegőn, de ha több hónapig kell tárolnunk, és közben egy csapadékos ősz vagy egy fagyosabb tél is beékelődik ebbe az időtartamba, akkor már érdemes lehet odafigyelni rá, amennyiben el akarjuk kerülni a nagyobb veszteségekkel járó sérüléseket. Lássuk, hogy mire figyeljünk oda a leginkább!

Óvjuk meg a nedvességtől

A folyamatos és nagy mennyiségű nedvesség alapvetően a legtöbb építőanyagnak nagy ellensége. Bár a zsalukő alapeleme a beton, így nincs rá olyan negatív hatással, mint a téglára vagy a papírzsákba csomagolt anyagokra, de azért érdemes odafigyelni arra, hogy megóvjuk a nedvességtől. A beton ugyanis nedvszívó anyag, képes felszívni és tárolni is a vizet abban az esetben, ha olyan közegben van, és ez egy fagyos téli időszakban óriási károkat okozhat, de a felhasználást is megnehezítheti.

Mindent a zsalukő helyes tárolásáról

A nedves vagy átázott zsalukővel ugyanis nem lehet dolgozni. Nem létezik ugyanis kőműves vagy egyéb szakember, aki képes lenne kiszámolni, hogy ilyenkor milyen arányban kell keverni a cementet, a sódert és a vizet ahhoz, hogy ne áztassuk meg a masszát. Ez első blikkre nem tűnik túl nagy problémának, valójában azonban jelentős hibafaktor abban az esetben, ha a zsalukővel dolgozunk.

Amennyiben ugyanis egy normál keverési arányú betonmassza kerül az átázott, nedves zsalukőbe, onnan rengeteg vizet vesz magához, így a beton nemcsak, hogy nehezebben köt meg, hanem megúszik, a sok nedvesség kimossa belőle a cementet, így vagy egyáltalán nem tud megkötni, vagy elégtelen cementkötés alakul ki, ami egy ház lábazatánál, netán egy támfalnál beláthatatlan következményekkel és jelentős szerkezeti problémákkal járhat együtt.

Fontos a napfénytől védett közeg

A túl sok nedvesség mellett a napfénytől való védelem is rendkívül lényeges a zsalukő számára, így az se szerencsés, ha egy komplett nyári szezont a tűző napon töltenek a blokkok. Ennek az oka pedig az UV-sugárzásban keresendő, hiszen ezek az elemek alapvetően nem kaptak olyan védelmet, ami megakadályozná ennek a kártékony sugárhatásnak a romboló erejét.

Márpedig a napsütés, valamint a zsalukőre jellemző porózus légbetonszerkezet egyáltalán nem jó párosítás. Tartós UV-sugárzás esetén a zsalukő hajlamos lehet porladni és aprózódni, ami szintén nem tűnik elsőre egy eltúlzott problémának, holott hosszabb távon, vagy több sérült zsalukő esetén már az lehet.

Annak ellenére ugyanis, hogy a szerkezeten belül a főbb tartást a kő belső üregébe töltött friss betonmassza, illetve az azt merevítő acélszerkezet biztosítja, azért a zsalukő sem véletlenül marad a helyén a kötést követően. Hosszabb távon ez biztosítja a védelmet a belső vaskos szerkezetnek, és ha ezt korábban az UV-sugárzás már meggyengítette, akkor a tartóssággal hosszabb távon lehetnek problémák.

A nagy hőmérsékletváltozás a zsalukő ellensége

A nedvesség és a napsugárzás mellett a jelentős hőmérsékletváltozások tekinthetők a zsalukő legnagyobb ellenségének. Ez különösen a téli időszakban jelentős veszélyforrás, amire mindenképpen oda kell figyelni, ezáltal legalább arra ügyelni, hogy az építőanyag védve legyen a nedvességtől.

Amennyiben ugyanis napközben olvadékból, esővízből vagy más egyéb formában nedvesség kerül a zsalukő pórusai közé, majd az éjszakai órákban a nedvesség belefagy a kis résekbe, azokat már egy-egy éjszaka során is óriási repedésekké tudja fokozni, tehát a zsalukövet gyakorlatilag felhasználásra alkalmatlanná teszi.

A fagy és a nedvesség ugyanis megrepeszti, elaprózza, szerkezetileg károsítja a zsalukövet, már egyetlen téli szezonban felhasználásra alkalmatlanná tehet több raklapnyi építőanyagot abban az esetben, ha nem figyelünk oda eléggé. Márpedig a szerkezetileg ép zsalukő a masszív és tartós vasbeton szerkezet alapját jelenti minden esetben.

Önmagában a fagy természetesen nem okoz problémát a zsalukőnek, mint ahogyan a nagy meleg sem, inkább ezek drasztikus változásai és kísérőjelenségei, úgy mint a fagy vagy az UV-sugárzás.

Összegezve

Mindent összevetve tehát a következő dolgokra figyeljünk oda a zsalukő tárolásakor:

  • Lehetőségeinkhez mérten a zsalukő fedett helyre kerüljön, ami különösen a téli időszakban fontos.
  • Ha fedett helyen is tároljuk, ügyeljünk arra, hogy raklapon vagy valamilyen emelvényen helyezkedjenek el a blokkok, ezzel megelőzve a nedvesség felszívását.
  • Amennyiben szabad ég alatt vagyunk kénytelenek tárolni, akkor mindig takarjuk le valamilyen víz- és UV-álló fóliával, hogy se nedvesség, se napsugárzás ne érje őket közvetlenül hosszabb távon.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket