Minden, amit tudni kell a Silka mészhomok tégláról

A Silka mészhomok tégla az Ytong mellett egyre nagyobb népszerűségnek örvend a magyar építőiparban. Lássuk, hogy miért!

Mit kell tudni a Silka mészhomok tégláról?

Az utóbbi évtizedekben az építőipar világszinten óriási átalakuláson ment keresztül. Amennyiben a gazdasági helyzethez kapcsolódó változásokat nem is vesszük figyelembe, a felhasznált technológiákat, illetve az építőanyagokhoz kapcsolódó fejlesztéseket tekintve egyaránt jelentős előrelépést tapasztalhattunk. A közelmúltban ugyanis a hagyományos tömör téglát lassacskán kiszorították a legkülönfélébb típusú kerámia építőanyagok, valamint az olyan, újdonságnak közel sem nevezhető, de a piacon mégis friss szereplőnek tekinthető mészhomok téglák, valamint a különféle könnyűszerkezetes- és szárazépítészeti megoldások. A mészhomok tégla különösen nagy népszerűségnek örvend manapság, ezáltal egyre többen fedezik fel például az Ytongban lakozó lehetőségeket, azonban a kérdéses típuson belül más gyártók termékei közül is válogathatunk.

Ilyen példának okáért a Békás Épker kínálatából is megvásárolható Silka mészhomok tégla, melynek kínálatában a falazóelemek mellett válaszfalelemek és burkolótéglák, azaz gyakorlatilag komplett rendszerek húzódnak meg. Népszerűsége leginkább annak köszönhető, hogy kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságokkal, valamint tűzállósággal rendelkezik, egyszerű építhetősége mellett pedig ideális akár még tartófalak kialakítására is. Sőt mi több, a jó hangszigetelésből fakadóan akusztikai térelválasztók felhúzásakor egyaránt gyakran alkalmazzák őket. Hogy mégis mi az a Silka mészhomok tégla és honnan eredeztethető a története? Aktuális cikkünkben minden fontos kérdést megválaszoltunk az építőanyaghoz kapcsolódóan.

Mi az a Silka mészhomok tégla?

A Silka mészhomok tégla a Xella építőanyag-ipari vállalat saját terméke, melynek fő alkotóeleme az Ytong téglához hasonlóan a kvarchomok. Alapját tehát teljes mértékig természetes anyagok biztosítják, amihez ráadásul nem is kell rengeteg földet megmozgatni vagy károkozó bányákat létesíteni, hiszen a földfelszín közelében is nagy mennyiségben található, így környezetterhelés nélkül termelhető. A kvarchomok mellett az építőanyagban mész és víz található még, melyek pontos arányok mentén kerülnek elegyítésre, majd a friss massza egy speciális kemencébe kerül, ahol a mész a nagy hő hatására oltottá válik és mészhidrát keletkezik. Ebben az állapotban a massza formákba kerül, majd préseléssel nyerik a téglaformákat.

A silka mészhomok téglák esetében egy egészen fenntartható építőanyagról beszélhetünk

Honnan ered a Silka mészhomok tégla?

A Silka mészhomok tégla érdekessége, hogy a kérdéses építőanyag korántsem tekinthető forradalmi újdonságnak, hiszen Magyarországon például már a 20. század elején is jól ismerték, sőt alkalmazták. A második világháborút követően azonban, amikor szükség volt gyorsan és olcsón építeni, mondhatni iparosítani az építkezéseket, a mészhomok téglák háttérbe szorultak, azonban soha nem tűntek el teljes mértékben. A Silka jóvoltából például 2004 óta a magyar építőipar évről-évre egyre nagyobb mértékben fedezi fel magának a mészhomok téglát, aminek az oka részben a nagy sűrűségből, valamint a nagyszerű hang- és hőszigetelő tulajdonságokból ered, ennek megfelelően sok esetben választják olyan esetekben, ha egyszerűbb akusztikai falazatok, például válaszfalak vagy térelválasztó elemek felépítésére van szükség.

Természetesen gyártása jelentős modernizáláson ment keresztül, így ma már az egész eljárást, a keveréstől kezdve, a préselésig bezárólag számítógép irányítja, méghozzá nagy nyomáson dolgozó gőzszilárdítás társaságában. Ennek köszönhetően a Silka mészhomok tégla nemcsak gyorsabban készíthető el, hanem tulajdonságai szintén egy egészen új szintre emelkedtek. Ma már például olyan precízen készül ez az építőanyag, hogy méretpontossága 1 mm alá csökkent, a nútféderes kialakítású falazóblokkokat pedig emiatt akár 2 mm-es vastagságú habarcsréteggel is lehetőség van felfalazni. A mai gyártástechnológiának köszönhetően például a Silka burkolótéglák ötvenszeres fagyállósági rátával rendelkeznek, aminek jóvoltából nem probléma, ha lábazatokon vagy párkányokon alkalmazzák.

Hogyan gyártják a Silka mészhomok téglát?

A Silka mészhomok tégla gyártásához kizárólag magyar bányákból származó homokot használnak, amit a mésszel együtt óriási silókban tárolnak, majd a keverési aránynak megfelelően ebből adagolják a szükséges összetevőket. Mészhomok téglát jellemzően akkor kapunk, ha 1:12 arányban elegyítjük a meszet és a homokot, melyek vízzel keverve egy óriási kemencébe vagy reaktorba kerülnek. Hőhatásra aztán a masszából mészhidrát keletkezik, majd a folyamat részeként a kemencében fokozatos 60-70 Celsius fok mentén gőz jön létre, így biztosított, hogy a vízzel közvetlenül nem érintkező mészszemcsék egyaránt be tudjanak oltódni.

Egy teljes mértékben magyar termékről beszélhetünk

A folyamat következő eleme, hogy a mészhomoktégla tömörségét mintegy 150-170 bar nyomáson kialakítják, amihez gőzérlelést használnak, méghozzá 200 Celsius fokon. Ma már annyira hatékony technológiai háttér kapcsolódik a gyártás folyamatához, hogy a kémiai folyamatok felgyorsulnak, és ami korábban napokig tartott, az most néhány óra alatt végbe megy, hiszen könnyű elérni a zárt reaktorokban atmoszferikus körülményeket. A mészhomok tégla szilárd kötésből alakul ki, miközben nem keletkezik káros anyag, sőt a kemencéből kikerülő építőanyagnak nincs szüksége semmiféle utókezelésre vagy más egyéb műveletre, azok gyakorlatilag azonnal mehetnének egy építkezésre, hiszen felhasználásra kész állapotban vannak. A gyártás során a kötést a Ca(OH)2, a SiO2 és a H2O elemek között lezajló kémiai reakció biztosítja, aminek részeként kalcium-szilikát-hidrátok keletkeznek. A gyártási folyamat lényege tehát, hogy a mészből, a homokból és a vízből a megfelelő körülmények között olyan struktúrák jöjjenek létre, amelyek szilárd kötést tudnak kialakítani.

Nemcsak tartós, hanem környezetkímélő építőanyag is

A Silka mészhomok tégla kapcsán bár a leginkább azt hangoztatják, hogy mennyire tartós, mennyire jó hang- és hőszigetelő, azaz hosszabb távon milyen sokat spórolhatunk is vele, holott valójában a környezetkímélő tulajdonságait még jobban hangsúlyozni kellene. Az építőanyagok közül ugyanis a Silka mészhomok tégla magasan a legjobbak közé sorolható, hiszen teljes egészében természetes alapanyagokból készül, előállítása során nagyon kevés energiára van szüksége, a gyártás alatt keletkező melléktermékek pedig nem károsak a környezetre, sőt bizonyos körülmények között újra is hasznosíthatók.

Nagyon fontos tulajdonság, hogy a Silka mészhomok téglát úgy gyártják, hogy közben nem szabadulnak fel mérgező gázok vagy más egyéb káros anyagok, így a fenntartható építőipar egyik alapjává válhat a jövőben. Nem véletlen, hogy mind az alapanyagok, mind a gyártástechnológia, mind a felhasználási tulajdonságok miatt a Silka mészhomok tégla teljes mértékben megfelel a környezetvédelmi követelményrendszernek, ezáltal büszkén viselheti a környezetbarát védjegyet. Nem véletlen, hogy már csak emiatt is egyre többen választják egy komplett építkezéshez vagy felújításhoz, hiszen rengetegen tartják szem előtt, hogy leendő otthonuk olyan építőanyagból készüljön, amelyik nem károsítja a környezetet semmilyen formában sem.

A magánlakások mellett ráadásul egyre több nagy beruházáson alkalmazzák jelentős mennyiségben, így például a kecskeméti Mercedes Benz gyár egy része, a budapesti Idősek Otthona, a szintén fővárosi Tüskecsarnok, de a csepeli Rákóczi-liget is főként Silka mészhomok téglából készült.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket