Milyen födém kerüljön a házunkba?

Az építkezők ma már többféle födémkialakítás közül válogathatnak. Hogy mi a különbség a lehetőségek között?

A megfelelő födém kiválasztása

Egy családi ház felépítésekor rengeteg olyan kérdésre kell válaszolnunk, amiről sok esetben semmiféle információnk nincs. Ide sorolható például a megfelelő födémszerkezet kiválasztása is. Nyilvánvalóan egy generálkivitelező szolgáltatásának igénybe vételekor ez a kérdés maximum érintőlegesen kerülhet képbe, de ha tudni szeretnénk, hogy pontosan miből van a házunk, ha szeretnénk mi megtervezni az utolsó részletet is, akkor nem árt ismerni legalább a lehetőségeket.

Merthogy otthonaink födémszerkezete sokkal fontosabb kérdéskör, mint azt elsőre gondolnánk. Rendkívül összetett és szerteágazó téma, aminek az oka leginkább abban keresendő, hogy a legtöbb építőipari megoldással ellentétben közel sem csak egy alternatívával rendelkező lehetőségről, illetve építőanyagról van szó.

Csak födémgerendából például kétféle típus is elérhető a Békás Épker kínálatában, de a födémszerkezethez kapcsolódó többi építőanyagból szintén rengeteg terméktípus közül válogathatunk. Lássuk, hogy amennyiben építkezni szeretnénk, milyen megoldások közül választhatunk.

Mit nevezünk födémnek?

Kezdjük a témát teljesen az alapoktól, és lássuk először is röviden, hogy egyáltalán mit nevezünk födémnek.

A födém gyakorlatilag az épületek lefedését szolgáló, többnyire gerendás szerkezet, mely megfelelő kialakítás esetén ideális arra, hogy a térelválasztás mellett vízszintes formában gondoskodjon egy alsó szinten a megfelelő plafonkialakításról, egy második- vagy padlásszinten pedig a megfelelő aljzatkialakításról.

Térelválasztó tulajdonsága mellett nagyon fontos szerepet játszik a térelhatárolásban, a függőleges teherviselésben, de mindemellett még a vízszintes merevítésben is, amennyiben pedig megfelelő hő- és hangszigetelő rétegeket dolgoztak ki hozzá, akkor ezek a tulajdonságai sem vallanak kudarcot.

A födémmel szemben támasztott követelmények

Nagyon fontos, hogy a födémmel szemben rendkívül fontos követelmények vannak, így a kiválasztáskor nemcsak arra kell figyelni, hogy olcsó legyen, hanem arra is, hogy megfelel a tervező által támasztott elvárásoknak.

Az egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a födém kellően szilárd halmazállapotú legyen, ezáltal el kell bírnia a folyamatos terhelést, de manapság már oda kell figyelni a tűzállóságra, a nagyobb, több traktussal rendelkező épületek esetében pedig arra is, hogy a födémmezők megfelelő módon csatlakozzanak egymáshoz, sőt az sem hátrány, ha a terhelés a tartószerkezet lehető legnagyobb felületén el tud oszlani.

Az épületszerkezet szempontjából a födémnek ki kell elégítenie a megfelelő hővédelmi, illetve hőszigetelési tulajdonságokat, ami különösen a téli időszakban, fűtésszezonban rendkívül lényeges, hiszen nemcsak a fűtött helyiségeknél, hanem zárófödémeknél is fontos tulajdonság, hogy mennyire engedi át a meleget. Bár kisebb mértékben, de ez a tulajdonság nyáron is fontos szerepet játszik mind a hűvös levegő elengedésében, mind a nagy meleg bepárolgásában.

A hőszigetelésen felül a födémnek meg kell felelnie egy alapvető hangvédelmi előírásnak is. Különösen a többszintes épületek esetén nagyon fontos, hiszen ez nemcsak a megfelelő privát szféra megteremtése kapcsán lényeges tulajdonság, hanem általános komfortszintünket is megnövelheti, ha nem halljuk, hogy a másik szinten mi történik éppen.

Természetesen vannak speciális födémkialakítások, így zárófödémnél, például lapostető mellett rendkívül lényeges a helyes vízszigetelés alkalmazása, de épületgépészeti oldalról egyaránt vannak elvárások a födémekkel szemben, hogy mennyire könnyed szerelvényezni őket és így tovább.

Födémtípusok

Általánosságban elmondható, hogy a modern építőiparban rengeteg különféle födémtípus közül válogathatunk. Alapvetően megkülönböztethetünk:

  • teljesen monolit (vagyis az építkezésen készülő);
  • félmonolit (vagyis részben az építkezésen készülő);
  • valamint teljesen előre gyártott jellegűeket, melyek az alapanyagot tekintve nagyon sokféle anyagból állhatnak, így míg korábban a fa és az acél, manapság inkább a vasbeton és a kerámia népszerűek.

A típusok mellett érdemes kiemelni a födémek szerkezeti sajátosságait is, melyek kapcsán szintén további megoldásokat találunk. Ezek a következők:

  • gerendafödém, amikor a tartógerendák zárt sorokban, egymás mellett szorosan helyezkednek el;
  • gerendás födém, amikor a tartógerendák egymástól bizonyos távolságban futnak, közéjük pedig valamilyen kitöltő elem, például béléstest kerül;
  • panelos födém, amikor előre gyártott, üreges szerkezeti kialakítású padlókból és panelokból áll a szerkezet;
  • kéregpanel födém, amikor előre legyártott, úgynevezett síklemez födémtáblák adják a szerkezet alapját, amire természetesen betonacél szerelés és betonozás épül;
  • monolit vasbeton lemez födém.

Melyik födémtípust válasszuk?

Hogy otthonunk számára melyik födémtípus lesz a legszerencsésebb választás? Az alábbiakban sorra vettük a fentieket, és kiemeltünk néhány konkrétumot, hogy ezzel segítsük a választást.

Fafödém

A fafödém néhány évtizeddel ezelőtt a legfontosabb és legáltalánosabb födémtípus volt. A klasszikus stukatúros mennyezetek alapját ugyanis fagerendák adták, ami közel sem volt rossz megoldás, de például emeletes házhoz az alacsony teherbírása miatt egyáltalán nem szerencsés, illetve ma már sokkal  korszerűbb, olcsóbb alternatívák is léteznek.

Ami a legfontosabb pozitívuma, hogy gyakorlatilag a tetőszerkezettel egyszerre tud elkészülni, így a kivitelezés ideje nagyon lerövidíthető, de nagyobb átkötések esetén érdemes erősítő gerendákat, oszlopokat, belső tartófalakat kialakítani hozzá. Ezen felül hőszigetelő tulajdonságai sem a legszerencsésebbek, ami különösen fűtési szezonban hamar észrevehető lesz.

Előfeszített vasbeton gerendás födém

Ha az épületszerkezet lehetővé teszi, akkor ez a vasbetonra alapuló födémszerkezet a legolcsóbb megoldás manapság, azonban sok esetben sajnos nem alkalmazható. A gerendák ebben az esetben szabvány szerinti távolságokba kerülnek egymástól, hogy közéjük üreges kialakítású, alacsony súlyú, de nagy teherbírású béléstestek biztosíthassák a megfelelő teherbírást.

Utóbbiak betonból és kerámiából egyaránt készülhetnek. Fontos, hogy ha a ház összetettebb alapszerkezetű, ergo nem négyzetes alaprajzzal rendelkezik, akkor érdemes inkább a monolit vasbetont választani. Ellenkező esetben nehéz vele dolgozni, hiszen speciális kialakításokra ez a rendszer nem alkalmas.

Panelos födémszerkezetek

A különféle panelos födémszerkezetek legnagyobb előnye, hogy építés közben egyáltalán nem igényelnek semmiféle megtámasztást, és a betonozás tekintetében is csak minimális anyagszükséglettel bírnak. Minden egyes panelt kiosztási terv szerint gyártanak le a házhoz, így az építkezés során már csak a pontos helyükre kell tenni az egyes elemeket.

Ami nagy hátránya, hogy sajnos a nagy méretekből fakadóan nehezen szállítható, illetve építkezéskor mindenképpen daruzást igényel, ami sok helyen nem kivitelezhető. A panelos födémek a legtöbbször egyszerű betonból készülnek, de ma már léteznek pórusbetonos kialakításúak, melyek kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal bírnak.

Kéregpaneles vagy zsalupaneles födém

Ezt a födémtípust a monolit vasbeton típusokkal tudjuk párhuzamba állítani. A legfontosabb különbség, hogy a födém erősített részét előre legyártják a megadott méret szerint, melyeket aztán egy daru segítségével a helyszínen emelnek a helyükre.

Rendszerint nagyon vékony, a legtöbbször alig 5-6 centiméter vastagságú panelekről van szó, melyek teljesen sima felületűek. Miután a helyükre kerültek és alátámasztást kaptak, betonacél szereléssel és friss betonnal kerülnek kialakításra, majd kötés után terhelhetővé válnak.

Monolit vasbeton födém

A monolit vasbeton födém akkor a legjobb választás, amikor többszintes házakhoz keresünk megfelelően tartós és nagy teherbírású alternatívát. A leghomogénebb és a legnagyobb teherbírású födémszerkezet, ami rengeteg szakembert és munkát igényel a helyszínen.

Ennek az oka, hogy a födémet ilyenkor külön ki kell zsaluzni, vasbetont szerelni, majd betonágyú segítségével több lépcsőben elkészíteni a betonfelületet, ami jellemzően többletköltségekkel jár. Érdekessége, hogy megfelelő zsaluzás esetén ezt a födémtípust vakolni sem kell a plafonrésznél, elegendő kétszer átglettelni.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket