Milyen felújítási munkálatok végezhetők el télen?

A téli időszak rengeteg felújítási munkálat kapcsán megköti a kezünket, de van, amit ilyenkor is bátran elvégezhetünk.

Mindent a téli felújítási munkákról

Ha felújítási munkákról beszélünk, akár kertes családi házat, akár egy sokadik emeleti lakást veszünk alapul, a téli időszakban a legtöbb ember nem áll neki egy nagyobb beruházásnak vagy átalakításnak. Különösen olyan ingatlannál nem, ahol életvitelszerűen laknak, hiszen a hideg idő komoly fejtörést okozhat egy-egy nagyobb átalakításnál. Ezért mindig jól meg kell gondolni a teendőket ebben az évszakban, hiszen ne felejtsük el: a felújítási munkálatok jelentős része ilyenkor is elvégezhető, minden csak a helyzet függvénye. Nem véletlenül látni gyakran télidőben is komplett építkezéseket, vagy meglévő ingatlanok esetében tetőcserét, nyílászáró beépítést és így tovább, hiszen ma már olyan technológiák és lehetőségek állnak az emberek rendelkezésére, melyek ezt lehetővé teszik.

Míg évtizedekkel ezelőtt a tél, a hideg időjárás, de különösen a mínuszok komoly fejtörést okoztak egy építkezésnél, felújításnál vagy olyan kültéri feladatnál, ami vízigényes volt – hiszen a nedvesség ilyenkor a legnagyobb ellenség –, addig ma már az sem jelent gondot, ha az alapozástól kezdve a teljes építkezés ilyenkor zajlik. Nyilván megvannak a pro és a kontra érvek, sőt a módszer ellenzői legalább annyian vannak, mint a pártolói, éppen ezért az alábbiakban elsődlegesen olyan felújítási munkálatokat vettünk sorra, melyek akkor is teljes biztonsággal elvégezhetők – legalább részben –, ha odakint mínuszok uralkodnak vagy éppen havazik.

Minden az időjárás függvénye

Mielőtt azonban belemélyednénk a konkrét felújítási teendőkbe, érdemes kiemelni, hogy bármilyen munkálat mellett is döntenénk ebben az évszakban, azt azért fontos kiemelni, hogy még mindig minden az időjárás függvénye lesz. A beltéri munkálatokra ez a legtöbbször nem igaz, de azokat is befolyásolhatja – különösen nyílászárók vagy kiépített fűtésrendszer hiányában –, a kültéri teendőknél viszont minden esetben csak és kizárólag az időjárástól függ, hogy mihez tudunk hozzányúlni, minek tudunk nekikezdeni.

Itt és most pedig közel sem csak a komfortról van szó, hogy hidegben dolgozni kellemetlen, sokkal inkább arról, hogy az anyagoknak egészen más tulajdonságaik vannak, például a cement sem tud nagy hidegben ugyanúgy kötni és a masszához használt víz kipárologni, mint a nyári melegben, ami a kémiai kötés létrejöttének érdekében elengedhetetlenül fontos. Bármilyen munkának is állnánk tehát neki a téli időszakban, az időjárás sajátosságait minden esetben figyelembe kell vennünk, mielőtt nekiállnánk a kérdéses teendő elvégzésének. Emiatt az alábbiakban inkább a beltéri felújítási lehetőségeket vettük sorra, melyek közül a következők télen is bátran elvégezhetők.

Gipszkartonozás

A gipszkarton korunk egyik legnépszerűbb és legismertebb építőanyaga, ha belsőépítészeti teendőkről van szó, aminek az oka elsődlegesen abban keresendő, hogy gyorsan és könnyedén lehet vele dolgozni, miközben ár-érték arányban is a legjobbak közé sorolható. Az évszak függvényében azonban azért nagyon szerencsés, mert akár mínuszokban is lehet vele haladni, így ha nincsenek nyílászárók vagy nincs fűtés az épületben, akkor sem kell leállni a munkálatokkal, hiszen az első lépések végrehajthatók, egy 80 százalékos készültség érhető el így vele. Kivételt képez azonban, ha a felületet glettelnénk és festenénk is, hiszen ehhez a folyamathoz már szükség van fűtésre, az viszont ilyenkor már nem jelent problémát, ha odakint hideg az idő.

“A

A gipszkartonozás első lépése ugyanis a szerkezetépítés, amihez már elérhetők a megfelelő profilok, és az egész fúrással, csavarozással, dübelezéssel zajlik, tehát optimális esetben szárazon. Ezt követően konkrétan a lapok rögzítéséhez sincs szükség semmiféle habarcsra és más egyébre, speciális gipszkarton csavarokkal rögzíthetjük a szerkezethez. A lapok természetesen ragaszthatók is, ha olyan a közeg, ilyenkor pedig már nyilvánvalóan fontos a fűtés, hogy soha ne menjen a hőmérő higanyszála 5 Celsius fok alá a lakás falai között.

Hideg- és melegburkolás

Noha a gipszkartonozás is egyfajta melegburkolási forma, azonban itt fontos kiemelni, hogy tél idején még más hasonló teendők, sőt fűtés esetén hidegburkolás is kivitelezhető a lakás falai között. A melegburkolást itt külön ki kell emelni, hiszen ezekhez jellemzően nincs szükség semmilyen habarcsra, így például a hajópadló, a lambéria vagy éppen az OSB lap segítségével kivitelezett válaszfal egyaránt ide sorolható. Alkalmazásukhoz nem akadály az sem, ha a falak között hideg az idő, hiszen nem szükséges habarcs a munkához, jellemzően csavarokkal, dübelekkel és egyéb speciális rögzítőelemekkel zajlik a szerkezetépítés.

“A

Egészen más a helyzet abban az esetben, ha hidegburkolásról beszélünk. Ez a folyamat is elvégezhető télen, azonban elengedhetetlen, hogy a lakás falai között ilyenkor tartósan 5 Celsius fok feletti, vagy annál is magasabb hőmérsékletek uralkodjanak és a magas párakicsapódás miatt biztosított legyen a szellőztetés. A hidegburkolás ugyanis csempézés és járólapozás esetén is csemperagasztó segítségével történik, amit víz hozzáadásával lehet masszaállagúvá kikeverni. Ez a felhasználáshoz elengedhetetlen lesz, kötéséhez pedig nemcsak a száraz közeg nagyon fontos, hanem a megfelelő hőmérsékletek is annak érdekében, hogy elégséges tapadás jöjjön létre a felület, valamint a hidegburkolat között.

Mivel a beltéri burkolások zöme jellemzően akkor zajlik, amikor már a ház félkész állapotban van, azaz csak a belsőépítészeti teendők vannak hátra, ezért a fűtés jellemzően üzemel, és a nyílászárók is a helyükön vannak, így a téli időszakban általában ritkán okoz gondot például egy fürdőszoba vagy egy konyhai vizesblokk kapcsán a hidegburkolat kialakítása.

Glettelés és festés

A glettelés és a festés szintén egy olyan munkafolyamat, amit a téli időszakban is el lehet végezni egy lakás felújításakor, azonban rendkívül lényeges hozzá, hogy ehhez már a megfelelő belső hőmérséklet kialakítható legyen. Ez azonban jellemzően nem akadály, hiszen ezekre a munkálatokra többnyire már akkor kerül sor, amikor a nyílászárók a helyükön vannak és a fűtés is üzemel, hiszen senki sem glettel és fest, majd utána szereli a radiátorokat, mert ez a folyamat minden esetben végleges felületkialakítás, amire a további munkálatok során nagyon fontos odafigyelni és vigyázni.

A két folyamat közül jellemzően a glettelés az első teendő. Nagyon sok nedvesség kerül ilyenkor a lakás falaira, melyeknek lényeges kellően kiszellőzniük, így mindenképpen biztosítani kell hozzá a megfelelő hőmérsékletek mellett azt is, hogy a szükséges levegőcsere egyaránt meglegyen, hiszen a tökéletes száradás akár napokig is eltarthat, miközben a páratartalom rendkívüli módon megnövekedhet odabent. Ezért kizárólag fűtési szezonban lehet végezni ezt a folyamatot, majd utána a festést is.

“A

Természetesen a festés előtt még lényeges lesz lecsiszolni a frissen glettelt falazatot, hogy kellően sima felületet kaphassunk végeredményül – ez gyakran rengeteg porral jár –, majd csak ezt követően vihető fel alapozás után a festékanyag, amihez szintén lényeges lesz a megfelelő belső hőmérséklet. Még abban az esetben is fontos mindez, ha csak egyetlen rétegben kerül felhordásra a falra a magas nedvességtartalommal rendelkező festék, hiszen annak száradásához és kipárolgásához szintén legalább 24 óráig megfelelő szellőzésre és ideális hőmérsékletekre van szükség.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket