Mikor és mire alkalmas a drénlemez?

A drénlemez az egyik legfontosabb kiegészítő abban az esetben, ha egy épület vízelvezető megoldásairól beszélünk.

A drénlemez használata a gyakorlatban

Minden modern és felújítás alatt álló ingatlan esetében rendkívül fontos a megfelelő vízszigetelés kiépítése, hiszen az épületszerkezetben óriási gondot tud okozni a fel- és átszivárgó víz, amit ma már a legkülönfélébb megoldásokkal lehet kezelni. Az eső- és talajvíz ugyanis a gravitáció miatt előbb vagy utóbb még a legszárazabb közegben is képes utat találni a lábazati- és pincefalakon keresztül abban az esetben, ha mi nem gondoskodunk a megfelelő elvezetésről.

Ehhez ma már rengeteg különféle lehetőség áll az építkezők és a felújítók rendelkezésére, köztük megannyi utólagos alternatíva is. Az egyik ilyen például a Békás Épker kínálatában többféle méretben megvásárolható drénlemez, ami rendkívül fontos kiegészítő lehet, ha szeretnénk távol tartani a fundamentumtól, a lábazattól és a pinceszinttől a vizet, legyen az akár talajvíz, akár esővíz.

Már évszázadokkal ezelőtt nagy gondot fordítottak a beszivárgó vízre

Hogy mennyire fontos problémakörről beszélünk, azt jólmutatja, hogy már évszázadokkal ezelőtt is nagy figyelmet fordítottak arra a mesterek, hogy például a nagyobb épületeket úgy alakítsák ki, hogy a falak mentén alagútrendszereket létesítsenek. Tudták ugyanis, hogy a pinceszintre előbb vagy utóbb, de eljut a nedvesség, ezeken az alagutakon keresztül pedig ki tud szellőzni az egész rendszer.

Alagút helyett ma már nagyon speciális felületszivárgó rendszerek kiépítése zajlik. A drénlemez ezeknek az egyik központi elemét képviseli. Ma már szigorú DIN szabvány került lefektetésre ahhoz, hogy az épületek a környezetükhöz viszonyítva a legjobb védelmet kapják a víz ellen. A DIN 4095-ös szabványnak megfelelően így minden talajtípushoz más és más drénezést kell alkalmazni azért, hogy a talajban a víz a lehető leghatékonyabban elvezetésre kerülhessen az ingatlan közeléből.

A másként dombornyomott név alatt is ismert drénlemezek valamennyi esetben ideális választásnak bizonyulnak, így nemcsak a talajvízszint alatti rétegekben, hanem akkor is, ha nagyon kötött, rossz vízáteresztő tulajdonságokkal rendelkező talajról van szó, hiszen a rossz vízelvezetés ezeken a pontokon úgynevezett torlódó vizet eredményezhet.

Mi az a drénlemez?

A drénlemezek speciális kialakítású műanyagelemek, melyek dombornyomott lemezek formájában azt a célt szolgálják, hogy a talajjal érintkező épületszerkezetet megfelelő folytonosság mellett elszeparálják a nedvességtől, a talajvíztől. A kérdéses alapanyag többféle méretben létezik, vannak kisebb és nagyobb, sőt vékonyabb és vastagabb táblák annak függvényében, hogy hol van szükség rájuk.

Általában fekete színnel rendelkeznek, és leginkább a tojástartóra emlékezettő formavilág jellemzi őket. Ennek a speciális kialakításnak megvan a maga oka, hiszen a kidomborodások alapvetően meghatározzák gyakorlati felhasználhatóságát. A nagy szilárdságú polietilénből készülő anyag emiatt vízszintes és függőleges épületszerkezetek vízszigetelésére egyaránt ideális választás.

A jó minőségű drénlemezek olyan kialakítással rendelkeznek, hogy az ivóvízre teljesen semlegesek, maximálisan ellenállnak a kémiai szerekkel szemben, de a korhadás, az aprózódás, sőt a növényi gyökérzet kapcsán szintén jó ellenállóképességgel rendelkeznek.

A drénlemez alkalmazási területei

Noha azt már fentebb kiemeltük, hogy a drénlemezt a legtöbb esetben építkezések és felújítások során alkalmazzák, lássuk azonban most egy kicsit konkrétabban, hogy mikor lehet tökéletes alternatíva.

Épületek vízszigetelésvédelmére

Noha sok esetben nevezik direkt vízszigetelőként a drénlemezt – ami részben igaz is, hiszen gyakran alkalmazzák utólagos megoldásként –, de valójában ez az építőanyag azzal a célzattal született, hogy a felhordott vízszigetelést megvédje, annak egy extra támaszt tudjon nyújtani, óvja a különféle mechanikai sérülések ellen. Ezért is lett drénlemez a neve, hiszen jellemzően a vízszigetelés és a drénkavicsos réteg között helyezkedik el, miközben minden esetben támogatja a falszerkezetek szellőzését, illetve csökkenti az épület vízterhelését egyaránt.

Padló alatti védelem pára és nedvesség ellen

Mivel a drénlemez nemcsak függőlegesen, hanem vízszintesen is jó hatást nyújt, ezért kevesen tudják, de padló alatti elhelyezése szintén nagyon gyakori. Különösen akkor kifejezetten hatásos, ha közvetlenül a talajjal érintkező padlószintekről van szó. Ilyenkor a drénlemez egy komplett elválasztó réteg, ami akár szerelőbeton helyett vagy mellett is megjelenhet. Jó megoldás a talajnedvességen felül a talajpára ellen egyaránt.

Tetőszerkezetek kialakításakor

A hagyományos tetőszerkezetek esetén természetesen nincs keresnivalója, de egyre népszerűbbek az úgynevezett zöldtetők, melyek kialakítása elképzelhetetlen lenne drénlemezek nélkül. Extenzív és intenzív zöldtetők esetén egyaránt hasznos társ, méghozzá azért, mert a kérdéses rendszerek rétegrendje kapcsán alapvető követelmény a víztartó réteg alkalmazása, amihez a drénlemezek a megfelelő takarásban történő elhelyezéssel tökéletes megoldást nyújtanak, hiszen megakadályozzák, hogy a felettük elhelyezkedő talajréteg kiszáradjon.

Vakolható aljzatok

Szintén egy ritkán ismert felhasználási területe a drénlemezeknek, amikor vakolható aljzatként tekintünk rájuk, márpedig nedvesedő falak esetén különösen hatékonyak lehetnek ilyen esetekben is. Különösen alagsori vagy pincehelyiségeknél gyakori problémát okoznak a nedves falak, melyek kapcsán az egyik legjobb alternatíva ennek az elemnek a használata, hiszen elősegíti a falak kiszellőzését.

Hangszigetelőként sem vall kudarcot

Amennyiben egy jó lépéshang szigetelő anyagra van szükségünk, a drénlemez akkor is jó választásnak bizonyulhat – különösen olyan esetekben, amikor kevés hely áll a rendelkezésünkre, és nincs lehetőség több centiméteres hangszigetelés elhelyezésére. Jó választás közbenső födémek esetén, azaz emeletes házaknál, így például szalagparketta aljzataként sem rossz döntés, hiszen csökkenti valamennyi lépéshang intenzitását.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket