Miért előnyösek a grafitos hőszigetelő rendszerek a hagyományossal szemben?

Egyre többször látni manapság hőszigetelésként grafit alapú rendszereket, melyek különbözőek a polisztiroltól.

A grafitos hőszigetelő rendszerek előnyeiről

Ma már nem is lehet kérdéses, hogy egy új ingatlan felépítésekor, illetve egy meglévő felújításakor szükség van-e hőszigetelésre vagy sem. Különösen akkor, ha valamilyen állami támogatás is szóba kerül, hiszen ezek kifejezetten szigorúan veszik a hőszigetelésre vonatkozó szabályokat.

Ennek megfelelően sokkal nagyobb problémát okoz annak az eldöntése, hogy milyen hőszigetelő rendszer kerüljön a házra, mint az, hogy legyen-e egyáltalán ilyen szisztéma a homlokzaton. Emiatt egyre többször okoz fejtörést, hogy hagyományos hungarocell, esetleg kőzetgyapot legyen felhasználva?

A közelmúltig csak ez a két opció létezett, ha hőszigetelésről volt szó, manapság azonban egyre gyakrabban találkozni a polisztirol egy újtípusú formájával, a szürkés összhatású, grafitos adalékanyaggal ellátott megoldással, ami még tovább bonyolítja a megfelelő hőszigetelés kiválasztását.

Merthogy a grafitos hőszigetelés nem véletlenül került a köztudatba, illetve a piacra, a Békás Épker kínálatában is elérhető, létjogosultsága pedig rögtön megkérdőjelezhetetlenné válik, amint megismerjük egy kicsit alaposabban a legfontosabb tulajdonságait.

EPS és XPS hőszigetelő lapok

A grafikus hőszigetelés a szintetikus anyagok közé sorolható, vagyis a polisztirol alapú megoldások sorát erősíti, amiből alapvetően két nagyobb altípus létezik, így beszélhetünk EPS és XPS, vagyis expandált és extrudált megoldásokról. Előbbi típus elérhető ömlesztett gyöngyként is a táblás kiszerelés mellett, de utóbbi változatot csak és kizárólag táblás megoldásként szerezhetjük be.

Mindkét szigetelőanyagnak kőolajszármazék az alapja, azonban a gyártási technológia és a felhasználás tekintetében eltérnek egymástól annak ellenére is, hogy hőszigetelésként kiválóak.

Az EPS lapok például leginkább homlokzatokon és tetőkön alkalmazhatók hatékonyan, hatásukat pedig a polisztirol gyöngyök közé szorult levegő adja, amiből kifolyólag szellőzése nem a legjobb, ezért párás vagy tartósan nedves közegben nem a legszerencsésebb alkalmazni.

Az XPS lapok bár ugyanúgy polisztirol gyöngyökből állnak, valójában azonban sokkal tömörebbek, jobban préseltek. Szellőzésük ugyanúgy problémás, de lépés- és nyomásálló kialakítással büszkélkednek, miközben a nedvességnek egyaránt kiválóan ellenállnak. A legtöbb esetben lábazatoknál találkozhatunk velük, de a pinceszintek szigetelésekor is népszerűek.

A grafitos hőszigetelő az EPS lapok egyik típusa

Mivel a hőszigetelés az építőipar egyik legnagyobb slágerének tekinthető manapság – hiszen gyakorlatilag mindenki hőszigetelni akarja otthonát – ezért nem meglepő, hogy a piac reagált a kialakult helyzetre, és egymás után érkeznek az újabb és újabb típusú rendszerek.

Az egyik ilyen, már most forgalomba került, illetve egyre népszerűbb megoldás a grafitos hőszigetelő, ami valójában az EPS lapok továbbfejlesztett változataként ismert. Valójában ezek a hőszigetelő megoldások is egyfajta expandált polisztirolnak tekinthetők, azonban szürke színük is mutatja, hogy a gyártási folyamat során grafitport adnak az anyaghoz.

Ez pedig közel sem csak a szigetelőlapok színét módosítja, hanem megannyi előnyös tulajdonságot is ad a végeredmény számára.

A grafitos hőszigetelés előnyei

Hogy mitől jobb egy grafitos EPS lap, mint egy hagyományos? A kérdésre lehetetlen röviden válaszolni, hiszen a grafitadalék megannyi pozitív tulajdonságot ad a szerkezet számára, így példának okáért képes növelni a nyomásállóságot, vagyis az ilyen rendszerek lényegesen masszívabb, szilárdabb összhatást keltenek.

Ez azonban még közel sem minden! A grafitos hőszigetelés a tűzbiztonság tekintetében is sokkal jobb tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hagyományos EPS, de ezen felül a nedvességfelvétel tekintetében is előnyösebb, általánosságban pedig a szigetelőképessége szintén jobbnak tekinthető.

A mérések alapján a grafitos hőszigetelés legalább 25 százalékkal jobb tulajdonságokat vonultat fel, mint az EPS alapú megoldások, vagyis ugyanazt az értéket sokkal vékonyabb réteg alkalmazásával lehet elérni építkezéskor, ami sok esetben rendkívül előnyös tulajdonság.

Dacára annak, hogy a grafitos hőszigetelő lapok sokkal szilárdabb szerkezetűek, mint a fehér polisztirol, valójában azonban alakíthatóságuk tekintetében ugyanolyan előnyösek, egyszerűen és pontosan vághatók, illetve formázhatók, könnyed súlyuk miatt pedig szerelhetőségük is egyszerűbb.

Hátrányai elhanyagolhatók

Nagy általánosságban elmondható, hogy a grafitos hőszigetelő lapok sokkal előnyösebbek, mint a közönséges EPS lemezek, ezáltal nagyon kevés, mondhatni elhanyagolható mennyiségű hátrány írható fel a számlájukra. Emiatt, ha polisztirol alapú rendszerben gondolkozunk, akkor érdemes annak ellenére is előnyben részesíteni, hogy valamivel drágább kialakításról van szó.

Ez az extra befektetés azonban határozottan megtérül majd hosszabb távon, hiszen a jobb hőszigetelő tulajdonságok miatt többet tudunk spórolni velük. Ezen felül pedig nincs olyan élhetetlen hátrányuk, melyek a tulajdonosokat negatívan befolyásolnák.

Hátrányként egyedül a színt szokás kiemelni, amiből kifolyólag sokkal nehezebb tárolni és szállítani, hiszen mindvégig meg kell óvni a magas hőmérsékletektől és a sugárzó napsütéstől, lévén nagyon hamar felmelegszik, ha közvetlenül éri napsütés.

Ebből fakadóan nem is annyira a gyakorlatban, mint inkább a felhasználása, a grafitos hőszigetelő lemezekkel való munka során lehet hátrányokkal találkozni, hiszen a kivitelezők a nagy nyári melegben sokkal nehezebben dolgoznak vele, mint a hagyományos fehér polisztirollal.

A sötét felületek ugyanis felforrósodnak, a ragasztó emiatt gyorsabban köt, ezáltal nehezebb vele egységes minőségben haladni. A gyártók természetesen már több megoldással is előálltak a probléma elhárítása érdekében, a piacon így megjelentek olyan fényvisszaverő bevonattal rendelkező grafitos hőszigetelő lemezek, melyek nehezebben melegszenek fel, így az említett negatívumok is megszüntethetők.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket