Miért előnyös és mikor jó választás a beütő dübel használata?

Ha dübelezésre van szükségünk, sokféle típus közül válogathatunk. Lássuk, hogy mikor és melyik változat a szerencsésebb.

Mindent a beütő dübelről és az egyes dübeltípusokról

Aki rendszeresen dolgozik téglával, fával vagy gipszkartonnal, esetleg tapasztalt barkácsolónak mondható, az bizonyára nagyon jól tudja, hogy a dübelezés mennyire fontos bizonyos munkafolyamatok esetén. A korábban leginkább tipliként emlegetett kiegészítőt a modern építőiparban már leginkább dübelként említik, de a kettő között valójában nincs semmi különbség, a tipli az eszköz magyar elnevezése, míg a dübel a német megfelelője.

A barkácsboltok polcain manapság rengeteg különféle tiplivel találkozhatunk, és egyáltalán nem mindegy, hogy milyen falszerkezethez vagy felülethez, pontosan milyen típusú, anyagú és méretű rögzítési formát választunk. Hiszen az építőanyagok is lehetnek kemények, puhák, üregesek vagy éppen porózusak, melyek kivétel nélkül valamilyen speciális megoldást követelnek.

Ilyen speciális tiplifajta a Békás Épker kínálatában többféle méretben megtalálható beütő dübel is. Ezt a terméket a legtöbben, mint gipszkarton szerkezeti kiegészítőt ismerik, hiszen a kapcsolódó szerkezeteknél alkalmazzák a legtöbbször, valójában azonban ennél sokkal szélesebb felhasználási körrel rendelkezik.

Mi az a beütő dübel?

A beütő dübel egy igazán különleges tiplifajta, mely a műanyag külső borítás mellett egy acélszöget vagy egy speciális csavart tartalmaz. A nevét onnan kapta, hogy kalapáccsal lehet a helyére ütni, így gyakorlatilag elegendő csak előfúrni neki a felületet, majd az ütés hatására a műanyag burok úgy deformálódik a perforációk mentén, hogy az tökéletes fogást biztosítson a szerkezeten belül.

Többféle méretben elérhető a felhasználás függvényében, a választást pedig a hagyományos tiplihez hasonlóan leginkább az határozza meg, hogy mekkora súlyt kell megtartania, milyen mélyen kell fognia a rögzített szerkezetet. Ez sok esetben egyáltalán nem elhanyagolható tulajdonság, hiszen egy Ytong falban jellemzően sokkal hosszabb dübelre van szükség, mint a tömör tégla esetén.

Miért előnyös a beütő dübel?

A legnagyobb pozitívum, amit a beütő dübel kapcsán kiemelhetünk, az a gyorsaság. Használatával lényegesen felgyorsítható a legtöbb kapcsolódó munkafolyamat, hiszen a hagyományos csavarhoz mérten mindent készen kapunk, nem kellenek hozzá már a behajtáskor elektromos gépek, ami alaposan leegyszerűsíti a munkafolyamatot.

Nincs más dolgunk a használata során, mint előfúrni a felületet, majd a helyére tenni a beütő dübelt és egy kalapáccsal kényelmesen beütni. A folyamat során a műanyag borítás úgy deformálódik, hogy a benne található szög vagy csavar alaposan megfeszüljön a helyén, és ezzel makulátlan tartást biztosítson.

Mikor ideális megoldás a beütő dübel?

Nagyon sokféle munkafolyamathoz lehet jó választás a beütő dübel. A legtöbbször gipszkarton alapszerkezet kialakításakor ideális, az U-profil rögzítése határozottan egyszerűnek tekinthető vele az oldalfalak esetén, de más egyéb álmennyezeti panelekhez, falburkolatokhoz, szegélylécekhez, fagerendákhoz, sőt ablakkeretekhez egyaránt jó választásnak bizonyulnak.

Érdekességük, hogy bár beütéssel kerülnek a helyükre, a fejük hornyolt, ezáltal szükség esetén a megfelelő bitfej alkalmazásával a csavarok tovább feszesíthetők, illetve ugyanezzel a technológiával visszacsavarhatók a helyükről.

Hogyan válasszunk megfelelő dübelt?

Mint ahogyan azt fentebb már hangsúlyoztuk, a beütő dübel nem minden esetben képes ellátni az alapvető rögzítési feladatokat.

Nem véletlenül találunk a piacon annyiféle dübeltípust, ezért komoly figyelmet kell fordítani arra, hogy mielőtt lyukat fúrunk valahová vagy meggondolatlanul nekilátunk az adott munkafolyamatnak, mindig jó alaposan készüljünk fel, és ellenőrizzük a falszerkezet alapanyagát abban az esetben, ha állagában nem vagyunk biztosak.

Miért előnyös és mikor jó választás a beütő dübel használata?

Legalább egy próbafúrás mindenképpen ajánlott, hiszen ilyenkor csakhamar kiderül, milyen falszerkezettel is van dolgunk.

Betonszerkezet dübelezése

A dübelezés tekintetében a betonszerkezeteket nagyon fontos két részre felosztanunk, hiszen vannak kimagasló szilárdságú vasbeton falak, födémek vagy más egyéb szerkezetek, melyek jelentős nyomószilárdsággal rendelkeznek, tehát a legtöbb rögzítőelem számára teljesen ideálisak.

Mellettük azonban vannak a könnyűbeton szerkezetek, mint amilyen például a pórusbeton, vagy az adalékanyaggal, így perlittel és polisztirollal kevert masszák, melyek alapvetően sokkal kisebb nyomószilárdsággal rendelkeznek, így esetükben nagyobb odafigyelést igényel a megfelelő dübelek kiválasztása.

Ilyen helyzetekben a gyártók külön ajánlásokkal szolgálnak ebből a célból, de még nagyobb körültekintést igényelnek például azok a könnyűbeton falszerkezetek, melyek ráadásul még üregesek is. Ilyen például mennyezeti kialakításnál a béléstest, ahová nem lehet akármit és akármivel rögzíteni.

Tömör tégla dübelezése

A tömör téglafalak a kemény betonhoz hasonlóan tökéletesen alkalmasak arra, hogy gyakorlatilag bármilyen dübellel rögzíthetők legyenek hozzá a különféle szerkezetek. A nagy szilárdság és tömörség miatt egyedül a rögzítőpatron alkalmazása nem szerencsés ilyenkor, de egyébként a téglához ajánlott tiplik többsége megállja a helyét.

Egyetlen dologra kell figyelni ilyen esetekben, mégpedig a fugákra. A téglák közti habarcs ugyanis az esetek döntő többségében alkalmatlan arra, hogy megfogja a tiplit, illetve meg tudjon tartani egy nehezebb szerkezetet. Amennyiben ez a jelenség felmerül, érdemes inkább újabb furatot készíteni a biztonság érdekében.

Üreges falazóanyag dübelezése

Egyre ritkább manapság, hogy a falszerkezet teljesen tömör, sokkal gyakoribbak az üreges falazóanyagok. Ez azért jelent különösen nagy problémát, mert a belső üregek lehetnek vízszintesek és függőlegesek is, ami rendkívüli módon meg tudja nehezíteni a megfelelő dübel kiválasztását.

Ilyenkor a legszerencsésebbek azok a dübeltípusok, melyek képesek belülről kitölteni vagy áthidalni az üregeket. A felhúzó dübelek például ideálisak ebből a célból, hiszen vagy kitöltéssel vagy a szerkezeten belüli megszorulással képesek arra, hogy a csavart, ezáltal pedig a rögzített elemet megfelelően a helyükön tartsák.

Gipszkarton, forgácslap vagy rétegelt lemez dübelezése

Ezeknek az építőanyagoknak a közös jellemzője, hogy rendkívül vékonyfalúak, és jellemzően csekély szilárdsággal rendelkeznek, ami a rögzítés, a dübelezés szempontjából komoly probléma még akkor is, ha valamilyen szilárd falra, vagy valamilyen szerkezetre, azaz profilra szerelik fel őket.

Amennyiben az ilyen vékony, lemezes építőanyagok önmagukban kerülnek dübelezésre, minden esetben valamilyen speciális tiplire lesz szükség hozzá, ami a csavar behúzását követően képes ráfeküdni, ráterpeszteni, hátulról megtámasztani és meghúzni azt.

Speciális tiplifajták a beütő dübel mellett

Mint az a fentiekből is kiderült, a hagyományos tipli nagyon sok esetben a nem a legjobb választás, mert nem tud megfelelően rögzülni a falban. Ilyenkor speciális dübeltípusok közül kell válogatnunk. Hogy milyen speciális tiplik vannak még a piacon?

Pillangó dübel

A pillangó dübel alapanyaga a műanyag, és leginkább akkor szerencsés választás, ha üreges falszerkezeteken kell dolgozni vele. A csavar húzásakor a tipli beeső része elkezd összehúzódni, pillangóként ráfogni a belső szerkezetre, így gyakorlatilag az üreg belsejéből tudja hozzáfogni a kérdéses tárgyat a falazathoz.

Gipszkarton dübel

Természetesen léteznek direkt olyan dübelek is, melyeket célzottan gipszkartonhoz készítettek. Lényegük, hogy amikor a csavar bekerül a furatba, és megszorul, a dübel egyes szakaszai kitágulnak, esernyőként szétnyílnak, és nem engedik a rögzítés visszafelé történő kimozdulását.

Rugós dübel

A rugós dübel főleg mennyezeteknél lehet jó választás, hiszen óriási súly megtartására képesek. Nagyon különleges, szárnyszerű kiterjesztésekkel rendelkeznek, melyek a csavarmenethez illeszkedve nyílnak. Zárt állapotban kerülnek a lyukakba, majd a csavar tekerésével a szárnyak fokozatosan kinyitnak és megfeszítik a tiplit, vele együtt pedig a rögzített elemet.

Spiráldübel

A spiráldübel a homlokzati hőszigetelések esetében játszik fontos szerepet, amikor lényeges áthaladni a vastag és puha anyagon, hogy abban is nagy teherbírással rögzíthessünk gyakorlatilag bármit. A dübel ilyenkor spirális vonalban végighalad a szigetelésen, majd szárnyakkal rögzül a puhább anyagban.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket