Miért elengedhetetlen az üvegszövet háló a homlokzati hőszigeteléshez?

A homlokzati hőszigetelés egyik kihagyhatatlan lépése az üvegszövet háló felhelyezése. Lássuk is, hogy miért!

Ezért lényeges az üvegszövet háló a hőszigeteléskor

A homlokzati hőszigetelés az utóbbi évek egyik legnagyobb trendjének tekinthető. Nem véletlen, hogy egyre többen gondolkoznak el ebből a szempontból korszerűtlen otthonuk fejlesztésén, hiszen amennyiben a mai igényeket és komfortszintet vesszük alapul, a 30-40 évvel ezelőtt vagy még korábban épült ingatlanok szinte kivétel nélkül korszerűtlennek tekinthetők hőtechnikai szempontból. Mindezt ráadásul a manapság igencsak magasnak tekinthető energiaárak is fokozzák, így rengeteg lakástulajdonoson ott a nyomás azzal kapcsolatban, hogy szigetelni kell, hiszen ez hosszabb távon egyfajta befektetésnek is tekinthető. Nyilván egy hőszigetelés akkor a legjobb, ha az épület minden egyes elemét szigetelni tudjuk, ahol a meleg esetlegesen távozhat.

A homlokzat mellett ilyen például az aljzat, a födém, a tető vagy éppenséggel a nyílászárók kérdése is. Nem véletlen, hogy ma már a legtöbb gyártó szisztematikusan gondolkozik a szigeteléssel, így a Békás Épker kínálatából is többféle hőszigetelő rendszer vásárolható meg, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy kompletten gondoskodni tudjunk otthonunk burkolásáról. A rendszer részét nagyon sok kisebb-nagyobb elem biztosítja, a hőszigetelő lapok mellett pedig ilyen az üvegszövet háló, amely elengedhetetlen kellék a nagy egész tekintetében. Hogy miért van ez így, egyáltalán milyen szerepet játszik a szisztémában egy ilyen kiegészítő? Ebben a cikkben ezt a témát jártuk körül!

A homlokzati hőszigetelésnek megvannak a maga lépései

Egy lakóház komplett szigetelése jelentős kiadás, ezért sokan haladnak vele lépésről-lépésre. Ebben a tekintetben általában a homlokzati szigetelés mindig a legelső a folyamatban, hiszen a fűtésből származó hőmennyiségnek mintegy 35 százaléka a falakon keresztül szökik el. Ezt az értéket drasztikusan lecsökkenthetjük a szigeteléssel, így nemcsak csökkenthetjük a fűtési – vagy nyáron a hűtési – költségeket, hanem télen még a kellemetlen hidegfal-érzéstől is megszabadulhatunk.

A megfelelő szigetelés nagy mértékben csökkentheti a költségeket

Tudni kell azonban, hogy a homlokzati hőszigetelés csak akkor ér valamit, ha azt megfelelően kivitelezték, így nemcsak az ideális szigetelőanyag kiválasztása, hanem a kapcsolódó kiegészítők mennyisége és minősége egyaránt lényeges. Sőt, legalább ennyire fontos az egyes folyamatok egymásutánisága, hogy a munkafázisok közül semmi se maradjon ki a sorból, így az üvegháló beépítése sem, ami kiemelkedően fontos feladat, ha a hőszigetelő rendszer kialakításáról van szó. Ha ezt valamilyen okból kifolyólag kihagyják – gyakran előforduló probléma –, akkor az nemcsak a szigetelés stabilitását tudja lerontani, hanem még a vakolat vagy a festék is megrepedhet közben, és amennyiben nem kerül javításra, olyan károk keletkezhetnek a szigetelésben, illetve a lakás külső borításában, amelyek akár az egész rendszer cseréjét szükségessé tehetik.

Az üvegszövet háló nagyon fontos a hőszigetelésnél

Akár polisztirol, akár kőzetgyapot szigeteléssel végezzük a homlokzati hőszigetelést, miután azokat habarccsal és dübelek segítségével felrögzítettük a falszerkezetre, az így kapott felület minden esetben valamilyen kezelésre szorul. Bizonyos esetekben elengedhetetlen a lapok összecsiszolása a megfelelő egyenletesség eléréséhez, majd az egész összefogásának érdekében az üvegszövet háló felhelyezése következik, ami minden esetben ragasztóhabarcsba ágyazva kerül fel a homlokzatra. Ez a kiegészítő ugyan elsőre nem tűnik túl fontosnak a szisztémában, de az üvegszövet hálóval egy sokkal stabilabb és időjárásállóbb megoldás születhet, hiszen így nem károsodik majd az alatta lévő burkolat és felület, ezáltal segít megakadályozni az olyan sérüléseket, amelyek háló nélkül komolyabb gondot okozhatnának.

Mi az az üvegszövet háló?

Ha már annyit beszéltünk róla, akkor itt az ideje, hogy szóba hozzuk egy kicsit magát az üvegszövet hálót is, hogy egyáltalán mi az és miből készül. Az üvegszövet alapja az üvegszál, amit úgy készítenek el, hogy a kvarchomokot magas hőmérsékleten megolvasztják, majd szálasítják és abból hálós szerkezetű anyagot készítenek, és az alkalmazás előtt egy felületerősítő anyaggal vonják be az egészet. Maga a háló nagyon vékony és hajlékony szerkezet lesz, ami kellően rugalmas marad, de stabilitása és strapabíró jellege mellett mégsem nyúlik. Az üvegszövet hálót minden esetben tekercsben árulják, a vele megerősített falazat vagy szigetelés pedig sokkal jobban ellenáll a különböző irányú erőhatásoknak. Mivel a hálót egy erős ragasztórétegbe ágyazzák, ezért az segít megóvni az alatta lévő felületeket a fagytól, illetve a párától. Nyilvánvalóan ez nem helyettesítheti a külső vakolási munkálatokat, de önmagában is sokáig jó döntés, ha nem tudjuk azonnal vakolni a felületet.

Az üvegszövet háló adaptálásához szükséges eszközök

Többféle üvegszövet háló közül válogathatunk

Természetesen közel sem ennyire egyszerű a helyzet, ha üvegszövet hálóval dolgoznánk, hiszen többféle típusa ismert, ezért lényeges a megfelelőt választani ahhoz, hogy kellő eredményt érjünk el. Eleve léteznek beltéren és kültéren alkalmazható üvegszövet hálók, amelyek közül a homlokzati hőszigeteléshez természetesen utóbbi típusra van szükségünk minden egyes esetben. Érdemes odafigyelni ezen a téren az európai műszaki engedélyezést, hiszen amennyiben egy üvegszövet háló megkapja az ETAG 004-es szabvány jelölését, ami természetesen egyfajta garanciát jelent a minőségre is. Az ismeretlen gyártók nem szabványosított, gyakran olcsó termékét érdemes elkerülni, mert hosszabb távon óriási különbségek lehetnek a kettő között, ami hosszabb távon negatív hatást gyakorolhat akár a szigetelés minőségére is.

Lényeges továbbá, hogy a szabvány és a minősítés mellett a háló legalább 145g/m2 súllyal rendelkezzen, illetve egy olyan speciális bevonattal, ami megakadályozza a szétcsúszást, hiszen ez magas szakítószilárdságot eredményez. Ez azért nagyon fontos, mert a rosszabb minőség szintén repedezést idézhet elő. Nyilvánvalóan a homlokzati hőszigetelés nem olcsó, jelentős költségekkel járhat, azonban a legapróbb elemeken, így az üvegszövet hálón sem érdemes spórolni, ellenkező esetben a munka, a végeredmény minősége láthatja kárát.

Az üvegszövet háló alkalmazása a gyakorlatban

Természetesen nemcsak az üvegszövet háló minősége, hanem a vele való munkavégzés minősége és pontossága is rendkívül lényeges. Nem egy bonyolult dolog, azonban elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk minden apróságra és a sorrendiségre, hiszen csak így várhatunk tartós eredményt. Amennyiben a hőszigetelő lemezek már a helyükön vannak, azaz nemcsak felragasztottuk, hanem dübeleztük is azokat, sőt az élvédők is felkerültek – amelyek a sarokpontoknál egyaránt megakadályozzák a repedések kialakulását, a háló pontos méreteinek leszabása kezdődik, amibe bele kell kalkulálni a 10 centiméteres átfedéseket. A legtöbbször még a háló is tartalmaz jelölést, ami segítséget nyújt ezeknek a kialakításában.

Az alkalmazáskor egy fogas glettvassal kell felvinni a felületre a speciális ragasztót, majd ebbe belesimítanunk a hálót úgy, hogy az átfedések betartásával áthúzzuk a felületet, így a ragasztó mindkét oldalról befedi a hálót. Ez azonban csak az egyik módszer a sok közül, hiszen dolgozhatunk úgy is, hogy először csak a ragasztóanyag nagyjából 60-70 százalékát hordjuk fel a felületre, ebbe ültetjük bele a hálót, majd a maradék ragasztót is elhúzzuk rajta. Bármelyik módszert is választjuk, a cél az, hogy a háló teljes felületét eltakarja a habarcs.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket