Kerti sütő építése zsalukőből

A zsalukő egyike azoknak az építőanyagoknak, aminek a felhasználása közel sem merül ki pusztán néhány dologban.

Kerti sütő zsalukőből

A modern építőanyagok közül a zsalukő egyike azoknak a megoldásoknak, melyek rendkívül sokoldalúak. Nemcsak egyféle munkára alkalmasak, mint például a tetőcserép, hanem rengeteg területen megállják a helyüket, hiszen ahogyan neve is mutatja, egy rendkívül masszív alapanyagból készült zsaluról beszélünk, mely a beöntést követően a helyén marad, és nem elég, hogy rendkívül tartós szerkezetté áll össze, de mindemellett külső burkolatként képes óvni a belső betonszerkezetet is az időjárás hatásaitól.

A Békás Épker kínálatából piacvezető áron vásárolható zsalukő ugyanis manapság magas hatásfok mellett alkalmazható például akkor, ha gyorsan szeretnénk kellő tartósságú lábazatot készíteni leendő otthonunknak, de kerítésépítéskor, támfal kialakításakor, sőt díszfalak létrehozásakor egyaránt nagyon masszív, hasznos segítség lehet. A költséghatékonyságról pedig nem is beszélve, hiszen ezzel a megoldással egyszerűen, anyagpazarlás nélkül tudunk masszív falszerkezeteket kialakítani.

A megmaradó zsalukő sem vesz kárba

Amit tudni kell a zsalukő kapcsán, hogy bármilyen felhasználási módját is választjuk, rendkívül nehéz pontosan kiszámolni, hány darabra lesz szükség az adott munkához. Emiatt mindig marad majd belőle néhány darab, esetleg egy fél raklap, ami túl kevés ahhoz, hogy valami grandiózusabb dolgot építsünk belőle vagy elajándékozzuk valakinek, akinek esetleg nagyobb tételben szüksége van rá. Ilyenkor jöhetnek az alternatív felhasználási módok, hiszen speciális, üreges kialakításának köszönhetően a zsalukő nagyszerűen felhasználható a ház körül – például különféle kerti építmények előállításához.

Bármennyire számolunk is pontosan, sajnos mindig maradnak ki alapanyagok, ebben az esetben rengetek módon felhasználhatjuk őket

Rendkívül tartós és hatékony magaságyás készíthető a segítségével, de ideális lehet kerti bútorok vázaként, sőt cserépnek, virágágyások és kertek díszeként szintén megállja a helyét. Kifejezetten jó döntés lehet továbbá a zsalukő akkor is, ha például kerti sütőt építenénk belőle, hiszen megfelelő kialakítás esetén egy olyan kerti építményt tudunk összehozni a segítségével, ami utána garantáltan évekig, sőt évtizedekig a kerti partik kötelező kelléke lehet. Legyen szó akár egy kis szalonnázóhelyről, akár bográcsállvány vagy grillrács fogadására alkalmas megoldásról, a zsalukő minden esetben jó megoldás.

Fontosak az előkészületek

Amennyiben zsalukőből építünk kerti sütőt, akkor nagyon fontosak lesznek a megfelelő előkészületek. Nyilván ez más alapanyag esetén is igaz állítás, azonban a zsalukőnél lényeges tulajdonság, hogy nem lehet vele közvetlenül a puszta talajra dolgozni, így mindig fontos egy betonalapot készíteni a sütő számára. Ebben a tekintetben szinte lehetetlen megfelelő tanácsot adni, hiszen hiába tekinthetjük a 80 centimétert a hivatalos fagyhatárnak, nagy valószínűséggel senki sem készít egy kerti sütő számára ilyen mély alapot – annak ellenére sem, hogy hosszabb távon egyáltalán nem rossz ötlet.

“Fontos

Érdemes azonban a papírforma ellenére is legalább 60 centiméter mélyen kiszedni a fundamentumot annak érdekében, hogy a 25-30 centiméteres betonalap legalább 25-30 centiméter vastagságú sóderágyra feküdjön rá. Nagyon lényeges, hiszen sokkal tartósabb, sokkal masszívabb és a fagynak is ellenállóbb megoldás születhet ilyenkor. Amit fontos kiemelni, hogy az alapnak minden oldalon legalább 10 centimétert túl kell lógnia a leendő kerti sütő falazatán, hiszen ez mind a tartósság, mind a kialakítás minőségét tekintve lényeges.

Akárcsak az, hogy a betonfelület kialakítását követően várjuk meg a megfelelő szikkadási időt, és ne kezdjünk el idejekorán ráfalazni. A zsaluköveknek ugyanis nincs nagy súlyuk, azonban a két felületet így is érdemes megfelelően összedolgozni annak fényében, hogy kellően magabiztos kötés alakuljon ki közöttük. Nyilván a kerti sütő oldalainak itt semmiféle tartószerepet nem kell majd ellátni, illetve nem is kell magasra építeni, ami esetleg az összedőlést fenyegetné, de ha tartós felület kialakítására törekszünk, akkor azért érdemes erre odafigyelni.

A kerti sütő felépítése

A kerti sütőt érdemes úgy méretezni, hogy a zsaluköveket ne kelljen vágni, hanem egészben, illetve fedésben kiadják majd a leendő tűzrakó hely méreteit. Ezt már az alapozásnál fontos figyelembe venni, és ehhez igazítani a méreteket. Normál esetben a zsaluköveket úgy kell lerakni, hogy az alapba eleve acélszálakat helyezünk el, vagy utólag fúrjuk bele őket, de erre csak akkor van szükség, ha magasabbra építjük a szerkezetet. Egy kerti sütő esetében ez nem lényeges, különös tekintettel azért nem, mert a zsalukövek belseje sem lesz kiöntve betonnal. Ez ugyanis nem fontos, de természetesen, ha marad elég cementünk és sóderünk, amit nem tudunk máshová elhasználni, akkor nyugodtan készíthetünk belőle ilyen betonbiztos szerkezetet.

Ellenkező esetben a kerti sütőhöz nem szükséges ennyire erőteljes háttér. Amire azonban fontos odafigyelni, hogy minden egyes zsalukő, minden egyes sarok átfedésbe kerüljön, ha tehát az egyik sort fél elemmel vagy végelemmel kezdtünk meg, akkor a következőt egésszel és így tovább. Mivel a zsalukőnek itt nem kell nagy súlyt megtartania vagy oldalirányú erő ellen megállnia a helyét, ezért az építéskor hasonlóképpen járjunk el vele, mintha téglát raknánk – annyi különbséggel, hogy itt az üreges belső szerkezet miatt csak a széleken fogja majd össze a falazóhabarcs vagy a ragasztó az elemeket. Ez egy kerti sütőnél teljesen elegendő megoldás, ha tartós kialakítást szeretnénk. Hogy mivel töltsük ki a belső üregeket?

Hagyhatjuk őket üresen is, de akárhogyan döntünk, a zárásról mindenképpen gondoskodnunk kell, hiszen a belehulló eső vagy hó komoly kárt tehet a szerkezetben a hidegebb, fagyosabb időszakokban. Jó alternatíva lehet a feltöltésre az egyszerű homok vagy sóder, de akár megtöltjük, akár üresen hagyjuk, a felső felület fedéséről mindig gondoskodjunk. Alkalmazhatunk esetében egy-egy sor elforgatott zsalukövet, feldarabolt zsalukő darabokat, de akár építkezésből megmaradt cserepeket, téglákat, betonlapokat, azaz gyakorlatilag bármit, amit megfelelő módon tudunk rögzíteni rá.

“A

Ezzel gyakorlatilag a kerti sütő el is készült, de attól függően, hogy mit szeretnénk majd sütni vagy főzni benne, még lehet bonyolítani. Valamelyik oldalán hagyható például tűznyílás, ami akkor lehet szerencsés, ha például kisebb méretű, bogrács befogadására is alkalmas sütőt építettünk, amit nehézkes lenne felülről fűteni. Ezen felül a belső felületen alakíthatunk ki például grillrács megtartására alkalmas elemeket is zsalukőből, a határ a csillagos ég. Amire figyeljünk, hogy ha túl gyakran használnánk a sütögetőt, és nagy tűzterhelésnek lenne kitéve, akkor a jelentős hőhatás miatt érdemes a belső felületét samott téglával kirakni, vagy samottporos habarccsal kikenni, amit a tűzteres építményeknél is gyakran alkalmaznak.

Annak függvényében, hogy milyen sok zsalukő áll a rendelkezésünkre, a kerti sütőt rengeteg módon díszíthetjük és bővíthetjük. Ez az építőanyag például ideális arra, hogy a sütögető körül padokat alakítsunk ki a segítségével néhány egyszerű deszkával és egyebekkel kiegészülve. Ezen felül, ha az alapoktól úgy építjük – ilyenkor fontos az acélszál rögzítése a fundamentumhoz –, akkor a sütő két oldalán magasításokat is emelhetünk a zsalukőből, melyek közé egy vasrudat rögzítve rögtön elkészíthető a beépített bográcstartó állvány is. A határ a csillagos ég, a kreativitásnak a zsalukő esetében semmi sem szabhat határt.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket