Ezért jó választás a modern építőiparban a mészhomok tégla

Egyre többen döntenek lakásépítéskor a Silka tégla mellett. Hogy miért előnyös a mészhomok építőanyag?

A mészhomok, azaz Silka tégla előnyei

Aki manapság építkezik, bővít vagy házfelújításba fogott, az rengeteg különféle építőanyag közül válogathat, ami makulátlanul képes kielégíteni a kapcsolódó igényeket. A hagyományos tégla mellett így egyre többen választanak Ytongot, vagy a Békás Épker kínálatából piacvezető áron rendelhető Silka mészhomok téglát, ami a modern építőiparban különösen aktuális, hovatovább ideális alapanyag.

Ennek az oka rengeteg tőről fakad, de leginkább például abban keresendő, hogy a Silka mészhomok tégla kimagaslóan nagy nyomószilárdsággal büszkélkedhet, ezáltal meglepően keskeny falszerkezetek építhetők a segítségével, ami manapság, a gyakran 10-15 centiméteres hőszigetelések korában különösen előnyös tulajdonságnak tekinthető. A mészhomok téglák ugyanolyan hatékonyan alkalmazhatók szinte bárhol, mint a többi falazóanyag, megfelelő talajnedvesség, talajvíznyomás és talajpára elleni védelemmel és szigeteléssel kiegészülve pedig még a többszintes épületek kialakítása sem okoz neki problémát.

Lássuk azonban egy kicsit alaposabban, konkrét pontokba szedve, hogy miért lehet jó választás a modern építőiparban az olyan mészhomok tégla alkalmazása, mint amilyen például a Silka terméke is.

A mészhomok tégla az egyik legmodernebb építőanyag

Hőszigetelő képesség

Amiért egyre többen döntenek a Silka mészhomoktégla mellett, az nem más, mint az épületenergetika, hiszen a kérdéses építőanyag rendkívül jó hőszigetelő képességgel rendelkezik. Ennek az oka részben a kimagasló nyomószilárdságban keresendő, amihez a gyártási technológiának, illetve a légbuborékos anyagszerkezetnek köszönhetően kifejezetten alacsony felülettömeg kapcsolódik. Ez a sok tényező kifejezetten magas hőszigetelési tulajdonságokat jelent minden falszerkezetnek, ami mészhomokból készült.

Különösen az olyan épületeknél, ahol rendkívül fontos az alacsony energiaigény, a Silka falazatok nemcsak válasz-, hanem homlokzati tartófalakként is kimagasló szerepet tölthetnek be. Kifejezetten magas a hőtároló tömegük, aminek következtében nyáron kisebb a valószínűsége a belső terek túlmelegedésének, télen pedig a kihűlésnek, hiszen a felmelegedett szerkezet hidegebb időszakban fűti, máskor hűti a benti közeget. Mindezt extra hőszigetelő burkolat nélkül!

Tűzálló tulajdonság

Különösen fontos tulajdonság ma már egy új ingatlan felépítésekor a tűzvédelmi besorolás is, különösen annak fényében, hogy a legkülönfélébb követelményeknek kell megfelelniük ebből a szempontból az épületszerkezeteknek. A fontosabb kikötéseket és rendelkezéseket ezen a téren minden esetben az OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) írja elő. A szabályzat függvényében a Silka mészhomok tégla kifejezetten előnyös tulajdonságokkal rendelkezik, hiszen kizárólag ásványi eredetű építőanyagról van szó, ami semmiféle éghető összetevőt nem tartalmaz, sőt tűzzel érintkezve sem szabadulnak fel belőle káros gázok.

Ennek köszönhetően még külön vizsgálat vagy engedélyeztetés sem kell ahhoz, hogy az ilyen falszerkezetet automatikusan az A1-es, azaz nem éghető tűzvédelmi osztályba sorolják. Még a legvékonyabb falszerkezet esetében is biztosított a legmagasabb szintű tűzvédelmi követelmény. Természetesen ezeknél a szerkezeteknél is meg vannak adva a pontos tűzállósági határértékek, egy 25 centiméteres mészhomok téglából épült homlokzati fal esetében például REI 240-es határértékről beszélhetünk, ami érthető nyelvre lefordítva annyit tesz, hogy akár 4 órán keresztül is képes megakadályozni a tűz tovább terjedését.

Hangszigetelés a legmagasabb szinteken

Új lakás építésénél sokak számára sokadlagos tényező, azonban egyeseknek kiemelkedően lényeges, hogy a kiválasztott építőanyag kiváló hangszigetelési tényezőkkel rendelkezzen. Rengeteg esetben csak azért lényeges ez a tulajdonság, mert az építkezéshez használt alapanyagnak meg kell felelnie az aktuális szabványoknak és határértékeknek, amihez külön kormányrendelet is elérhető (27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM) a környezeti zaj és rezgés kapcsán.

Ezen a téren a Silka mészhomok tégla maximálisan teljesíti a követelményeket, sőt az épületen belül jellemző úgynevezett léghangszigetelés követelményeinek teljesítése kapcsán egyaránt nem vallanak kudarcot. Sőt, megfelelő kivitelezés mellett ezek az építőanyagok már egyhéjú szerkezetekkel is képesek teljesíteni a kapcsolódó követelményeket. Itt fontos azonban kiragadni egy kicsit a sorból a megfelelő kivitelezési minőséget, hiszen ennek hiányában a falazatok akusztikai teljesítménye rendkívül hullámzó lehet.

Amennyiben nútféderes mészhomok tégláról van szó, akkor példának okáért elegendő, ha az építőelemeknek kizárólag a vízszintes felületére kerül habarcs, a függőleges nútok közé nem szükséges, így ettől az egész munka gyors és hatékony lesz. Lényeges ugyanakkor, hogy ez a megoldás csak akkor működőképes, ha a függőleges illesztések teljesen zártak, nincs köztük hézag.

Kiemelkedő hangszigetelésről beszélhetünk

Ha nem nútféderes, hanem vágott, sík felületek találkoznak egymással, ott viszont ezzel ellentétben lényeges habarccsal csatlakoztatni egymáshoz az elemeket függőleges oldalról is. Természetesen az sem elhanyagolható, hogy az építőelemek közé milyen habarcs, illetve kötőanyag kerül. A Silka mészhomok téglák esetében a kötőanyag mindig mész-cement vagy gipsz legyen, hiszen ezek nemcsak masszív, hanem hőszigetelő, tömítő funkciót is ellátnak az építés során. Ugyanilyen lényeges a megfelelő vakolat kialakítása is ezeknél a tégláknál, egy pogácsás gipszkarton burkolat például kifejezetten rossz hatásfokkal rendelkezik ebből a szempontból.

Hagyományos tégla és Silka tégla csatlakozása akusztikai szempontból

Mint az már a fentiekből kiderült, a Silka mészhomok tégla kimagasló akusztikai tulajdonságokkal rendelkezik, és ez különösen akkor lehet nagyon fontos, ha konkrét akusztikus falat szeretnénk létesíteni belőle úgy, hogy körülötte minden hagyományos téglából vagy vasbetonból áll. Ez egy kifejezetten gyakori probléma, amikor lényeges odafigyelni arra, hogy a két falszerkezet milyen kötőanyaggal kapcsolódik egymáshoz.

Ilyenkor leginkább arra kell törekedni, hogy minél rugalmasabb legyen a köztük lévő kötés, így például kifejezetten jó szolgálatot tehet legalább 1-, maximum 2 centiméter PUR hab alkalmazása, ami nagyszerű hangelnyelő képességekkel rendelkezik, akárcsak a Silka téglák, így nem engedik tovább terjedni a szerkezet által felfogott hangot. Természetesen az akusztikus falakat fontos mereven csatlakoztatni a vasbeton pillérekhez – máskülönben rendkívül balesetveszélyes szerkezet jönne létre –, amihez befúrt vagy dübelezett acél falbekötőket kell alkalmazni a megfelelő biztonság érdekében.

Egyedüli kivételt képez ezen a téren, ha az akusztikus fal valamilyen teherhordó téglaszerkezethez kapcsolódik. A PUR hab ugyan ilyenkor is erősen ajánlott kötőanyag, de a rögzítést hatékonyabb előre rögzített hornyokkal megvalósítani. Ezzel elkerülhető az úgynevezett kerülőutas hanghatás kialakulása, ami utólagos akusztikus fal építésekor komoly fejtörést okozhat.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket