Ezért jó befektetés a hőszigetelés

Otthonaink hőszigetelése az egyik legjobb hosszútávú befektetésnek tekinthető. Hogy mégis miért? Cikkünkből kiderül!

A hőszigetelés, mint befektetés

A hőszigetelés a modern építőipar egyik legáltalánosabb trendje, ami minden esetben nagyobb beruházással jár – legyen szó akár új ház építéséről, akár egy meglévő felújításáról –, ugyanakkor hosszabb távon egyfajta befektetésként tekinthetünk rá. A megfelelően kialakított szigeteléssel ugyanis könnyedén minimalizálhatjuk minden költségünket, különös tekintettel a hűtésre és a fűtésre, miközben természetesen a környezetünk védelméért is rengeteget tehetünk. A jó minőségű és kellő vastagságú hőszigetelő rendszerrel ugyanis könnyedén mérsékelhetjük télen a fűtésszámlát, míg nyáron akár klímaberendezés üzemeltetése nélkül sem okoz majd gondot a legnagyobb kánikula elviselése. Ezzel rezsiköltségeink akár jelentős mértékben csökkenthetők, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a kvalitást!

Azon túl ugyanis, hogy olyan minőségi hőszigetelő rendszert vásárolunk, mint ami a Békás Épker kínálatából is elérhető, lényeges odafigyelni a beépítésre. Egyre gyakrabban látni olyan eseteket, amikor a tulajdonosok maguk építik be a hőszigetelő lapokat, majd megdöbbenve tapasztalják, hogy néhány hónapon belül vizesedni, penészesedni kezdenek a falak, gyakorlatilag élhetetlenné válik az egész lakás, miközben kívülről is megjelennek különféle esztétikai problémák. Ahhoz ugyanis nem kell hőszigetelés, hogy egy ház külső felülete színes és látványos legyen. Éppen ellenkezőleg, egy ügyes kőműves ezt könnyedén kivitelezheti, miközben a hőszigetelés egy egészen más téma, hiszen egy ilyen rendszer telepítését könnyedén el lehet rontani. Ellenkező esetben azonban jelentős mértékben befolyásolja a lakás komfortszintjét – természetesen pozitív irányban –, miközben a kialakítását követően tartós értéknövekedés érhető el a segítségével az ingatlan árcéduláját tekintve. A piacon szétnézve ugyanis látható, hogy a kedvező energetikai besorolású ingatlanok jellemzően akár 20 százalékkal is drágábbak lehetnek, mint a hőszigetelő rendszer nélküliek.

Miért értéktartó befektetés a hőszigetelés?

A hőszigetelés mellett néhány kivételtől eltekintve jellemzően csak pozitív tulajdonságok és előnyök szólnak. Nyilván vannak olyan épületek és élethelyzetek, amikor nem ajánlott, például az erősen vizesedő falazatok vagy az asztmás és tüdőbeteg családtagok esetén a hőszigetelés nem a legszerencsésebb – vagy legfeljebb a kőzetgyapot variáns –, ugyanakkor többnyire inkább a jó oldalát kell, illetve lehet hangsúlyozni. A hőszigetelés ugyanis nagyon értéktartó és jó befektetés egyben. Amennyiben egy ingatlant ilyen külső burkolattal látnak el, azzal rögtön kordában tartható az energiafelhasználás, hiszen a hűtésre és a fűtésre használt energia egy nagyon jelentős mennyisége megtakarítható. A falazaton keresztül ugyanis nagyon sok energia tud elszökni, így télen a fűtésből fakadó meleg levegő, nyáron pedig a kellemes belső hűvösség.

Érdemes a hőszigetelésre befektetésként tekinteni, hiszen hosszú éveken keresztül könnyítheti meg életünket

Hőszigetelés nélkül tehát az ingatlan tulajdonosa gyakorlatilag részben az utcát hűti vagy fűti, ellenkező esetben viszont a sokkal kisebb energiabefektetés is képes ugyanolyan jó eredményt elérni, illetve jobban hasznosulni. A hatékony hőszigeteléssel ugyanis csökkenthető a hőcserélés mértéke, télen a hőveszteség, így a leghidegebb időszakokban nem érezzük majd annyira hidegnek a falakat, a hőérzet lényegesen javul, ami nyáron fordított módon érvényesül. A közhiedelemmel ellentétben a hőszigetelés nemcsak az átmeneti évszakokban, hanem folyamatosan, az év minden napján képes csökkenteni a rezsiköltségeket. Egy szabványosan kialakított hőszigeteléssel komfortigényhez igazodva akár 30-50 százalékban lefaraghatók a kiadások. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hőszigetelés néhány év alatt visszatermeli a befektetett összeget, és ezt követően gyakorlatilag hasznot termel, miközben az ingatlan értékét is növeli.

Melyik hőszigetelés gazdaságos?

Erre a kérdésre hosszabb és rövidebb válasz is adható. A rövid válasz az, hogy gyakorlatilag mindegyik, hiszen bármelyiket választjuk, az a fentiekben említett formában nemcsak otthonunk értékét képes megnövelni, hanem ezzel párhuzamosan a rezsiköltségeket is csökkenti. Nyilvánvalóan a gazdaságosság tekintetében többféle szempontot is meg lehet vizsgálni. Valakinek például nemcsak az a fontos, hogy maga a szigetelés később hasznot termeljen, hanem az is, hogy elérhető áron kivitelezhető legyen.

Szigetelés választás során érdemes fogyelembe venni, hogy lehet nagyobb kiadást eredményez, viszont hosszútávon a rezsi számláinkat csökkenti

Maga a hőszigetelés természetesen költséges dolog. Már maga az alapanyag kiválasztása sem mindegy, hiszen többféle rendszer közül válogathatunk. Valamikor elegendő, ha csak a pénztárcánk dönt, máskor azonban olyan szempontokat is figyelembe kell venni, minthogy az adott falszerkezetre vagy az adott környezethez melyik illik leginkább. Magának a szigetelésnek az anyagköltsége mellett számolni kell még a szállítással, az állványozással, valamint természetesen a munkadíjjal is. Nagyon lényeges, hogy olyan szakember végezze a munkát, aki pontosan tudja, hogy mit csinál, hiszen a homlokzati hőszigetelés közel sem abból áll, hogy felerősítjük a lapokat a falra, majd elsimítjuk az egészet. Itt ennél sokkal többről van szó, ellenkező esetben ugyanis olyan végzetes hibák keletkezhetnek – példának okáért hőhidak –, amelyek nemhogy növelik, inkább csökkentik az ingatlan értékét. Ezen felül az anyagköltség esetén nemcsak a lapokkal kell kalkulálni, hanem például olyan kiegészítőkkel is, mint a vakolat, az üvegszövet, a dübel vagy a ragasztó. Nyilvánvalóan ennek a költségei nehezen meghatározhatók előre, az árat nagyon sok külső tényező befolyásolhatja.

Hogy beszéljünk egy kicsit konkrétan az alapanyagokról is, a legáltalánosabb hőszigetelő rendszerek manapság a kőzetgyapotok, az üveggyapotok, valamint az EPS, az XPS és a PIR szigetelőtáblák. Nagyon gazdaságos és értéktartó megoldásnak tekinthetők, és bár mindegyiknek vannak előnyei, illetve hátrányai, drasztikus különbséget egyik között sem találhatunk. Kiváló hővezetési és mechanikai tényezők jellemzik, méghozzá magas energiahatékonyság társaságában. Bármelyiket is választjuk, gyors megtérülés és kimagasló értéknövekedés jellemzi őket, miközben szakemberek számára beépítésük is nagyon gyors, illetve egyszerű. Valamennyi típus könnyedén formázható, a falszerkezethez igazítható, miközben önsúlyuk is csekélynek minősül. Ez a táblák szállítását, valamint az anyagok mozgatását egyaránt képes jelentősen leegyszerűsíteni és megkönnyíteni. Nem mérgező anyagok, ezért nincs szükség komolyabb védőfelszerelés alkalmazására a beépítéshez, egyedül a szálas anyagoknál, a gyapotféléknél ajánlott a maszk és a védőszemüveg használata.

Fontos az is, hogy a megfelelő alapanyag mellett megfelelő szakembert válasszunk a hőszigeteléshez

Lényeges, hogy a hőszigetelő rendszerek kialakításakor szükség van különféle kiegészítő anyagok alkalmazására is. Ilyenek például a különböző párazáró fóliák, de ajánlott dübelezni, üvegszövetet alkalmazni a réseknél, valamint a PUR hab használata is sok esetben szükségessé válik. Lényeges továbbá a precíz és látványos munkavégzés érdekében megfelelő indítóprofilokkal és hálós élvédőkkel dolgozni.

Minden esetben gondolkozzunk rendszerben

Végül, de nem utolsó sorban nagyon fontos, hogy mindig rendszerben tervezzünk a hőszigeteléssel. Ha beburkoljuk a ház egyetlen oldalát, attól még nem sok javulást tapasztalunk, de ugyanúgy kidobott pénz az egész, ha csak a homlokzati falakkal dolgozunk. Lényeges ugyanis a hőszigetelés kapcsán burkolni a födémszerkezetet, valamint kimagasló figyelmet érdemes fordítani a lábazat hőszigetelésére is. Mindezt természetesen a megfelelően erősített szigetelőanyagokkal, hiszen utóbbi esetében a felületnek nemcsak a nedvességgel-, hanem a mechanikai igénybevétellel szemben is ellenállónak kell lennie.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket