Az U gerenda alkalmazásáról és teherbírásáról

Az U gerenda a szerkezetépítés egyik legjobb alternatívája abban az esetben, ha kiemelkedően masszív alapot keresünk.

Mindent az U gerenda gyakorlati alkalmazásáról

A tartós, masszív és nagy teherbírású szerkezetépítés egyik alapja minden kétséget kizáróan az acél. Alkalmazzuk akár házilagos megoldásoknál, akár ipari létesítményeknél, az ebből készült gerendák és egyéb szerkezeti elemek kimagasló tulajdonságokkal rendelkeznek, azonban nem szabad elfelejteni, hogy használatuk minden esetben speciális szerszámokat és nagy szakértelmet igényel. Sok esetben azonban megkerülhetetlen a használatuk, ami tökéletesen igaz állítás a Békás Épker kínálarából piacvezető áron rendelhető U gerendára is.

“Több

Mint azt a neve mutatja, az U gerenda leginkább formájáról kapta a nevét, hiszen keresztmetszeti formájában U-alakú megoldásként jellemezhető, ami nemcsak alapvető tulajdonságait – így például terhelhetőségét – befolyásolja, hanem többek között a felhasználhatóságát is. Nagyon sokféle méretben elérhető építőanyagról van szó, így találkozhatunk vele eltérő anyagvastagságban és hosszúságban is, amit fontos megfelelően felmérni és figyelembe venni valamennyi munka esetén. Lássuk azonban egy kicsit alaposabban, hogy mit kell tudni az U gerendáról!

Fontos az U gerenda minősége

Mint valamennyi acél építőanyag esetében, úgy természetesen az U gerendánál is rendkívül fontos a megfelelő minőség, hiszen sok esetben óriási, több tonnás terhet kell elbírnia egy ilyen szerkezetnek, amivel kapcsolatban sem az építésnél, sem az anyagkialakításnál nem lehet hibázni. Az egyik legfontosabb például, hogy az U gerenda profiljai mindig nyílegyenesek legyenek, hiszen a tengely meghajlása a későbbiekben, rendszerint beépítést követően okozhatnak kellemetlen meglepetéseket.

“Kiemelten

Természetesen az egyenestől való nagyon minimális eltérés megengedett, azonban előírás, hogy nem haladhatja meg a profil teljes hosszúságában a méterenkénti elhajlás a profilhosszúság szorzatának értékét. Függőleges és vízszintes irányban egyaránt megengedett némi hajlás, ellenben ezeknek a mértéke legfeljebb 2 milliméter lehet folyóméterenként. Fontos itt kiemelni, hogy az U gerenda minőségét a vágás is meghatározhatja, így nagyon oda kell figyelni a daraboláskor is arra, hogy ezek a tulajdonságok ne szenvedjenek csorbát. Példának okáért a gerendát úgy kell elvágni, hogy a végek ne hajoljanak el, illetve a metszet ne rendelkezzen szemmel látható alakváltással. Lényeges odafigyelni arra is, hogy a vágás miatt jelentkező sorja soha nem haladhatja meg a 8 millimétert, mert az szintén minőségi aggályokat vethet fel.

Az U gerenda terhelhetőségéről

A fentiekben már szóba hoztuk néhány alkalommal az U gerenda terhelhetőségét, azonban érdemes még néhány gondolat erejéig elidőzni a témánál, hiszen a kérdéses acélelem kapcsán ez rendkívül fontos szempont. Leginkább azért, mert a gerenda minden esetben tartóelem, egy összetett acélszerkezet része, amivel kapcsolatban a gerendák méretezése kifejezetten fontos tulajdonság, ezért nagyon bonyolult és összetett feladat a megfelelő méret kiválasztása ahhoz, hogy a belőle épített szerkezet helyesen elláthassa a feladatát.

Éppen azért az U gerenda terhelhetőségének a kérdése rendkívül nehéz, összetett feladat. Emiatt találták ki a gyártók a különféle teherbírási kategóriákat is (mint amilyen például az IPE, a HEA vagy a HEB fokozatok), ezért gyakorlat vagy megfelelő tudás nélkül otthoni közegben nem igazán lehet meghatározni, hogy az adott gerenda milyen közegben és mekkora terhelés mellett lehet ideális. Ezért mindig felkészült statikus bevonására van szükség, ha szeretnénk pontosan meghatározni egy acélgerenda terhelhetőségét.

A méret legalább olyan fontos, mint az, hogy egyenes legyen a gerenda “ class=

A teherelemzés elkészítése ugyanis már egy viszonylag kisebb vagy egyszerűbb szerkezet esetében is elhanyagolhatatlanul fontos, a különféle stabilitási és szilárdsági vizsgálatok nélkül pedig nem lehet megfelelő következtetéseket és kiértékeléseket levonni azzal kapcsolatban, hogy az adott gerenda a szerkezeten belül mekkora súly elviselésére lesz alkalmas. Ezért kijelenthető, hogy az U gerendák esetében az otthoni alkalmazás egyáltalán nem hétköznapi, legfeljebb olyan esetekben, ahol minimális a kockázati tényező, és nincs olyan tartószerepe az építőanyagnak, ami esetleg gondot tudna okozni a későbbiekben.

Az U gerenda gyakorlati felhasználása

Most, hogy már ismerjük az U gerendához kapcsolódó legalapvetőbb tudnivalókat, érdemes sorra venni a legáltalánosabb felhasználási területeket is, ahol ez az acéltermék fontos szerepet kaphat.

Az acélgerenda rengeteg helyen felhasználható“ class=

Épületszerkezet

A legtöbb esetben az U gerendát épületszerkezetek kialakításakor alkalmazzák. A hőhíd és egyebek elkerülése miatt természetesen kifejezetten ritka, hogy egy lakóépületnél felhasználásra kerül, ellenben ipari létesítmények, nagyobb csarnokok vagy könnyűszerkezetes megoldások esetében az acélgerendás szerkezetépítés teljesen hétköznapinak tekinthető ma már. A megfelelően stabil megoldásokban pedig a különféle méretű U gerendák igencsak fontos szerepet játszanak.

Gépalkatrészek

Nagyon sok esetben különféle gépek alkatrészeihez is kiváló alapanyag az erős U gerenda. Ennek az oka, hogy többféle méretben kapható és nagyon masszív alapanyag, tehát erőteljes terhelés alatt, munkagépek vagy más ipari feladatokat ellátó gépek esetében is megfelelő lehet. Konkrét példaként tökéletes akár vontatmányok kialakításához, de kenőanyaggal akár vezetőcsúszkaként is megállják a helyüket a speciális formavilága miatt.

Kerítések

Különösen a kisebb méretkategóriából válogatva az U gerenda kitűnő megoldás lehet kerítéselemként is. Nyilvánvalóan nem annyira díszítő elemként, mint inkább a szerkezethez kapcsolódó masszív és stabil megoldásként tekinthetünk rá.

Tartószerkezetek

Bármilyen acélból készült tartószerkezet esetén tökéletes választás lehet az U gerenda alkalmazása, különösen más acélgerendák vagy tartóeszközök használata mellett, amelyekkel könnyen csavarozhatók és hegeszthetők is szükség esetén. Áthidalásra inkább I gerenda ajánlott, de köztes megoldások, merevítések és egyebek kapcsán az U profilos megoldás sokkal jobb és költséghatékonyabb alternatíva.

Fémoszlopok

Természetesen egy U gerenda közel sem csak hosszabb áthidalásoknál vagy többméteres szerkezeteknél lehet ideális, hanem akkor is tökéletes, ha mindössze 2-3 méteres oszlopszerű megoldásokra van szükségünk. Példának okáért kerítéseknél, lugasoknál vagy más olyan esetben, amikor fémoszlopot kell alkalmaznunk, ez az acélgerenda megfelelő kezelés után hosszútávú megoldás lehet.

Polcrendszerek

Nagy szerepet játszik az U gerenda a raktározásban is, különösen akkor, ha masszív polcrendszerek vagy olyan tárolórekeszek kialakítására van szükségünk, ahol akár több tonnányi rakomány is tárolható. Ilyen esetekben a megfelelő vastagságú és méretű, valamint ideálisan rögzített acélgerendák mindig nagyszerűen megállják a helyüket.

Szabad felhasználású fémgyártmányok

Végül, de nem utolsó sorban fontos kiemelni, hogy az U gerenda gyakorlatilag minden olyan esetben jó megoldás, amikor valamilyen szabad felhasználású fémgyártmányra van szükségünk, és masszív acélelemet keresünk. Az ipar valamennyi területén fontos alapanyag, különösen a hegesztők alkalmazzák előszeretettel problémamegoldásra olyan esetekben, amikor homogén acélszerkezetek kialakítására van szükség.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket