A zártszelvény, mint kerítés

Nem kell lemondanunk a fémkerítésről, ha nem tudjuk megfizetni a kovácsoltvasat. A zártszelvény is jó alternatíva lesz.

Kerítésépítés zártszelvényből

A kerítésépítés mindig nagyon sok fejtörést tud okozni a telektulajdonosok számára. Már eleve az engedélyeztetéssel is rengeteg problémánk akadhat, azonban sokszor még nagyobb gondot jelent a megfelelő alapanyagok kiválasztása, hogy egyáltalán miből is álljon leendő kerítésünk. Aki valamilyen tartós, nemcsak esztétikus, hanem egyben hasznos alternatívában gondolkozik, az mindenképpen az alapozott megoldások felé kacsintgat, még ha a kivitelezés költségesebb is, hovatovább több előkészületet igényel.

Rengetegen választanak ilyenkor a megfelelő fundamentum kiépítése mellett például téglából vagy zsalukőből készült megoldásokat, de egyre népszerűbbek a klasszikus faelemes típusok mellett a gondozásmentes kerítések is, azonban a legtöbben alighanem kovácsoltvas megoldásokra vágynak. Nem véletlenül, hiszen tartósak, mutatósak és rengeteg lehetőséget nyújtanak a dizájn tekintetében, nagy hátrányuk azonban, hogy rendkívül drágák, ezért sokan nem tudják megfizetni őket.

Nekik sem kell azonban feltétlenül lemondaniuk a fémkerítésről, csak egészen más megközelítésre van szükség, így például olyan acéltermékekre alapozni a végeredményt, mint a Békás Épker építőanyag-kereskedés kínálatában számos méretben elérhető zártszelvény. Ebből az alapanyagból ugyanis kifejezetten látványos és mutatós kerítések készíthetők, nem kell hozzá más, csak megfelelő szerszámok, némi kreativitás, egy kevéske gyakorlat és persze megfelelő minőségű alapanyagok.

Mi az a zártszelvény?

Mielőtt azonban konkrétumokba menően rátérünk a kerítéskialakítás sajátosságaira, érdemes megismerkedni a zártszelvény definíciójával. Merthogy mi az a zártszelvény? Jellemzően egy üreges kialakítású, minden oldalról zárt – általában négyzet vagy téglalap alapú – szelvény, amely 1,5-4 centiméter közötti vastagságú alapanyagból készül. Egyfajta szerkezeti acélról van szó, ami az üreges kialakításából fakadóan alacsony súllyal, de mégis kimagasló szilárdsággal rendelkezik.

Nem véletlen, hogy a zártszelvény kifejezetten népszerű alapanyag a kivitelezők körében, az építőiparban, de otthoni barkácsolás során is. Ennek az oka, hogy nagyon könnyű vele dolgozni, egyszerűen vágható, hegeszthető, így a felhasználási területe kifejezetten széles spektrumot ölel fel. Ideális garázsok, csarnokok, előtetők szerkezeti kialakítására, de kapukeretként, komplett kerítésként, sőt akár még kerítésoszlopként is megállja a helyét.

A zártszelvény leginkább a keretek kialakítására ideális

Amennyiben konkrét kerítésépítésről beszélünk, akkor a zártszelvény a leginkább a keretek kialakításakor lehet hatásos segítség. Ezen a téren nagyon sokféle megoldásban gondolkozhatunk, ugyanakkor az üreges és a négyzetes formavilágból fakadóan a zártszelvényből nagyon egyszerű szöget vágni, azokat hegeszteni, csiszolni és merevíteni.

Tökéletes választás olyan esetekben, ha egy fix kerítéselemet szeretnénk kialakítani belőle, de akkor sem okoz csalódást, amennyiben például egy kerti ajtóhoz vagy kapuhoz szeretnénk felhasználni. A zártszelvénnyel milliméteres méretpontossággal lehet dolgozni, és bár a gyakorlat elhanyagolhatatlanul fontos hozzá, ugyanakkor igencsak látványos, nem mellesleg masszív keretek állíthatók össze a segítségével.

Előnyös, mert ugyanabból a zártszelvény szálból nemcsak a keret állítható össze, hanem szükség eseten a belső merevítések, a felfogatáshoz használt nyúlványok, de akár még díszítőelemek is, ha szeretnénk hatékonyan és mondhatni költséghatékonyan dolgozni a megvásárolt alapanyaggal. A vágható és hegeszthető jelleg mellett nagyon könnyedén fúrható is, ennek megfelelően pedig valóban rengeteg lehetőséget ad a kezünkbe egy kerítés kialakítása során.

Fontos hozzátenni, hogy a zártszelvénnyel az utómunkálatok is határozottan könnyednek tekinthetők olyan értelemben, hogy nagyon egyszerű a formaviláguk mellett a szín terén is testre szabni őket. Csiszolásuk és végső kialakításuk után egyszerű zománcfestékkel nagyon szépen festhetők. Különösen fújva hordható fel rájuk egységes bevonat, ami képes megóvni őket a természet viszontagságaitól, így a nedvesség és a napfény kellemetlen hatásaitól.

Díszítőelemként sem elhanyagolható a zártszelvény egy kerítésnél

Mint már fentebb is utaltunk rá, közel sem csak keretként vagy szerkezetként lehet gondolni egy kerítés kialakításakor a zártszelvényre. Éppen ellenkezőleg, eltérő méretezéssel, speciális vágásokkal, formázásokkal és hegesztésekkel a zártszelvény nagyon ízléses díszítőelemmé is válhat egy kerítésen. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy akár még kerítéslécként is alkalmazhatók, noha ezzel inkább a modern, már-már futurisztikus megoldások kedvelői nyerhetnek rengeteget.

Általánosságban a zártszelvény inkább a szerkezeti kialakításban hasznos segítség, díszítéshez inkább a laposacél jó megoldás, amely nemcsak hegeszthető, hanem akár ízlésesen csavarozható is a megfelelően kialakított szelvényekhez. Azért szerencsésebbek a laposacél elemek, mert meglepően hasonló kialakítás érhető el velük, mint példának okáért a kovácsoltvas megoldásokkal. Hogy mit jelent ez?

Konkrétan azt, hogy a laposacél elemek a megfelelő szerszámok és szaktudás esetén pontosan úgy hajlíthatók, csavarhatók és formázhatók, mint a kovácsoltvas, sőt a megjelenésük is gyakran annyira hasonló, hogy csak nagyon közelről és csak nagyon alapos vizsgálat esetén lehet észrevenni köztük a különbséget. Mivel natúrban is nagyon jól illeszkedik a zártszelvényhez, ezért díszítéshez érdemesebb a laposacélt választani, mely természetesen ugyanúgy festhető.

Kerítésoszlopként is kiváló szolgálatot tesz a zártszelvény

Azon túl, hogy a zártszelvényből nagyszerű keret készíthető egy leendő kerítéshez, a kérdéses építőanyag kapcsán fontos kiemelni, hogy legalább ilyen sokszor találkozhatunk vele például kerítésoszlopként. Nyilván nem a vékonyabb, de egy 60x40 mm-es vagy egy ennél is vaskosabb típus különösen masszív oszlopként funkcionálhat egy leendő kerítésnél.

Fontos, hogy ilyenkor a zártszelvényt nem elegendő csak egyszerűen leásni vagy leszúrni a földbe, hanem a megfelelő felületkezelést követően – ez legalább egy alapos festést jelent – megfelelő mélységben le kell betonozni a talajba, hiszen csak így képes megfelelő hatékonysággal, nem mellesleg pedig hosszabb távon is ellátni a feladatát. A zártszelvények ilyen esetekben fúrhatók, vagy különféle merevítések, kiállások hegeszthetők hozzá annak érdekében, hogy vezetődrótokat vagy egyéb elemeket tudjunk rögzíteni hozzájuk.

Ilyen közegben a megfelelően rögzített zártszelvények tökéletesen alkalmasak például különféle drótok és hálók fogadására vagy rögzítésére, de betekintés elleni nádfonat vagy tárelválasztó egyaránt biztonságosan kapcsolható hozzá. Lehetőségeink tárháza kis túlzással végtelen.

Munka a zártszelvénnyel

A zártszelvénnyel való munka minden esetben nagy körültekintést és szakértelmet igényel, de mindemellett a megfelelő célszerszámok megléte is elhanyagolhatatlan hozzá. A szelvények vágásához például valamilyen fémvágó fűrészre, de még inkább vágókoronggal ellátott flexre vagy sarokcsiszolóra lesz szükségünk, amihez csiszolókorongot is érdemes beszerezni a varratok eltüntetéséhez.

A zártszelvény elemeit ugyanis vágás után egy megfelelően szabályozható hegesztőgéppel tudjuk összedolgozni egymással, de ezen felül még legalább egy erős fúrógépre is szükségünk lesz, méghozzá olyan fúrószárral, ami képes az erős acéllemez átlyukasztására.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket