A legáltalánosabb zsalukő méretek és gyakorlati felhasználásuk

Zsalukő vásárlása előtt állunk és szeretnénk tisztában lenni az építőanyag méreteivel? Segítünk eligazodni!

A zsalukő méretei és alkalmazási területei

A zsalukő egy rendkívül népszerű építőanyag, aminek egyre nagyobb szerep jut a modern lakóházak építésekor, illetve azok környezetében. Ez nem véletlen, hiszen a bennmaradó zsaluként funkcionáló építőanyag felhasználhatósága nagyon széles, a belső felét erős vasbetonnal kitöltve tökéletesen alkalmas például lakóház lábazatához, kerítéshez, pince alapozásához és falazatának kialakításához, mindemellett pedig támfalhoz, ülepítőhöz, aknához és derítőhöz is.

Különleges kialakításának és tartós összetételének köszönhetően a zsalukő rengeteg nagyszerű alternatív felhasználási lehetőséggel büszkélkedhet, miközben alkalmazhatóságát a változatos méretkialakítás is növeli. A Békás Épker kínálatában többféle méretben és piacvezető áron elérhető zsalukő ezzel kivívta magának azt az elismerést, hogy ma már szinte lehetetlen felépíteni nélküle egy lakóházat. Lássuk azonban egy kicsit alaposabban, hogy mi is ez az építőanyag és melyek a leggyakoribb, legáltalánosabb méretek az egyes alkalmazási területeken.

Mi is pontosan a zsalukő?

Aki esetleg nem ismerné a kérdéses építőanyagot, a zsalukő valójában egy speciális betonelem, ami üreges kialakítással, gyakorlatilag zsaluszerű megoldással rendelkezik. A megfogalmazás nem véletlen, hiszen egy megmaradó zsaluként funkcionál, elsődleges funkciója pedig, hogy a beletöltött betonmasszát és vasbeton szerkezetet a helyén tartsa addig, amíg meg nem szilárdul. Tartószerepe elhanyagolható, ellenben a belső szerkezet védelmében később nagyon jelentős segítséget nyújthat a kívülről jövő hatásokkal szemben.

“A

Természetesen a monolitnál, avagy az egybe zsaluzott megoldásoknál a zsalukő gyengébb konstrukció, de lakóházi környezetben tökéletesen alkalmas, csak a nagyobb épületeknél, mondhatni az ipari léptékű építkezéseknél nem megfelelő választás. Minden más esetben azonban kiváló, különösen annak fényében, hogy alkalmazása nem igényel szakembert, így bárki könnyedén építhet belőle kerítést, erős támfalat és más egyebet, amire szükség lehet a ház körül.

Maga a zsalukő könnyű betonból készül – apró szemcseméretű sóder felhasználásával –, tehát egy kifejezetten törékeny szerkezet, ami óriási előny az építésnél, hiszen könnyen mozgatható és építhető. Önmagában azonban nem minősül építőanyagnak, csak vasalását és betonnal való kitöltését követően beszélhetünk részeként masszív szerkezetről.

Zsalukő méretek

Hogy milyen méretű zsalukőre van szükségünk, azt jellemzően mindig az határozza meg, hogy mekkora vasbeton szerkezetet szeretnénk építeni, illetve mekkorát a tervezett igény. Statikai szempontból rendkívül lényeges, hogy ne a zsalukő tényleges szélességét vegyük figyelembe, hanem a belső üreget abban az esetben, ha lábazatként vagy olyan helyen alkalmaznánk, ahol nagy terhet kell ráépíteni a későbbiekben.

A 30-as zsalukő a leggyakoribb

A legáltalánosabb zsalukő az úgynevezett 30-as variáns. Nevét a szélességéről kapta, hiszen blokkonként 30 centiméter széles, 50 centiméter hosszú, a magassága azonban gyártónként változhat, de 20-25 centiméter között általános. Azért nagyon népszerű ez a variáns, mert tökéletesen elegendő akár lábazatot építünk belőle, akár pinceszinti falazatot, sőt normál körülmények között támfalban és mindenhol máshol is megállja a helyét. Mondhatni, hogy ez a méret a zsalukővek Jolly Jokerje.

Egyéb zsalukő méretek

A piacon általánosságban rengeteg különféle zsalukő méret megtalálható, így a legnépszerűbb 30-as variáns mellett keskenyebb és vastagabb típusok egyaránt elérhetők. Létezik már 10 centiméteres vastagságú is, amit a legtöbb esetben válaszfalakhoz alkalmaznak – egészen 12-15 centiméterig –, de nyilván támfalnak, kisebb szikkasztóknak is megfelelő lehet, ha nem kell nagy nyomást elviselnie.

“Több

Ezen felül beszélhetünk még 20 és 25 centiméteres zsalukőről is, amelyek a 30-as variánshoz hasonlóan mindenre alkalmazhatók. Mivel a méretükből fakadóan olcsóbbak, ezért ha a statikai követelmények nem kívánnak vaskosabb változatot, akkor ez is valamennyi esetben ideális választás lesz. Különösen népszerűek kerítéseknél, hiszen ilyen építményeknél a legtöbbször nem kell nagy súlyt vagy nyomást elviselnie a szerkezetnek.

A 30 centiméter széles zsalukőnél általában egyetlen vastagabb változattal találkozhatunk a piacon, mégpedig a 40-es típussal. Ezt kifejezetten ritkán alkalmazzák, hiszen ilyen méretnél már inkább monolit betont öntenek, de bizonyos helyzetekben jól jöhet, különösen erősebb támfalak kialakításakor vagy nagyobb ház lábazatához kifejezetten előnyös választás.

A magasság gyakran gyártónként változik

Miközben a szélesség tekintetében a fentiekben sikerült áttekintenünk a legjellemzőbb zsalukő méreteket, fontos kiemelni a sorból a magasságot, hiszen az építőanyagok ezen tulajdonsága gyakran gyártónként változhat. Vannak gyártók, akik a 20 centiméterre esküsznek, de ismert 23 és 25 centiméteres változat is. Alapvetően a használhatóság tekintetében ez az adat nem befolyásoló tényező, a tevékenységhez szükséges darabszám és így a végösszeg terén azonban igencsak lényeges.

Amire azonban a leginkább figyeljünk, hogy mindig ugyanattól a gyártótól vagy ugyanonnan vásároljuk a zsalukövet abban az esetben, ha pótlásról vagy kiegészítésről van szó, hiszen érhetnek minket meglepetések abban az esetben, ha az építőanyag a magasság tekintetében eltérést mutat.

Végelemek

Amiért fontos még odafigyelni az imént elhangzottakra, az leginkább a végelemek kérdése, hiszen egy adott gyártó, egy adott méretű termékéhez meghatározott végelemek tartoznak. Kisebb mennyiség esetén ezeket külön kell kérni a rendeléskor, de raklapos vásárlás esetén minden raklapon ott lesz a megfelelő mennyiségben. A végelemek azok, amelyek a sarkokon, a sorok szélein, azok zárásaiként helyezkednek el. Fontos elemek, hiszen a zsalukő esetében rendkívül lényeges, hogy kötésben kerüljenek beépítésre.

“Vásárláskor

Ez azt jelenti, hogy minden második sor eltolásban, egy végelemmel vagy sarokelemmel indul, az egymásra kerülő kövek pedig részben fedjék egymást. Ez azért rendkívül lényeges, mert így sokkal erőteljesebb, masszívabb falszerkezet készíthető a segítségükkel – legyen szó akár válaszfalról, akár támfalról, akár lábazatról.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket