A lambériázás előnyei

A lambéria azon túl, hogy egy természetes építőanyag, könnyen szerelhető és garantáltan soha nem megy ki a divatból.

Miért előnyös a lambéria?

Néhány évtizeddel ezelőtt a lambéria az egyik legnépszerűbb belső burkolat volt otthonainkban. Kivétel nélkül gyakran alkalmazták családi házakban, panellakásokban, hétvégi házakban, miközben megállta a helyét beltéren és kültéren egyaránt. Rengeteg különféle lerakási módot kínált, így nagyszerű volt falburkolatként, de álmennyezetként egyaránt megállta a helyét, miközben természetesen megjelenését is szabadon variálhattuk a lazúrokkal és festékekkel. Mindez a mai napig érvényes erre az építőanyagra, azonban ma már népszerűségét háttérbe szorították az olyan gyorsabb és egyszerűbb belsőépítészeti megoldások, mint példának okáért a gipszkarton, amivel talán könnyebb dolgozni, azonban végleges formájában ugyanolyan jellemtelenül mutat, mint egy egyszerű téglafal.

Miután a közelmúltban ismét népszerűvé váltak a lakásokban a természetes alapanyagok, így újfent egyre többen kezdik felfedezni maguknak a lambériát. Nem véletlenül, hiszen rendkívül patinás megjelenéssel rendelkezik, megfelelő kezelés esetén nagyon mutatós formában öregszik, tartós, miközben nagyszerűen láttatja a fás jegyeket. Különösen mutatósak lehetnek a lakásban – akár kisebb részeken is – az olyan jó minőségű lambériák, mint amilyenek a Békás Épker kínálatából megvásárolhatók, hiszen az ilyen kvalitású építőanyagokkal nemcsak dolgozni könnyebb, hanem megjelenésük miatt összhatásuk is kellemesebb.

Emberenként változó, hogy milyen lambériatípust részesít előnyben. Vannak, akik kizárólag az első osztályú termékekre esküsznek, melyek nem tartalmaznak göcsöket, azonban sokan éppen azt szeretik a lambériában, hogy jól láthatóak rajta a fás sajátosságok. Hogy miért előnyös a lambéria és mit kell tudni erről az egyre népszerűbb természetes építőanyagról? Lássuk!

A lambériázás előnyei

A lambériának, mint belsőépítészeti alapanyagnak számos előnye van. A természetességet fentebb már többször is említettük, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ez milyen pozitív tulajdonsága, hiszen jelenleg nincs még egy olyan építőanyag, mely fából készült, mégis ilyen sokoldalúan felhasználható a lakásban, illetve megfelelő kezelés esetén kültéren is. Egykoron a lambéria a falak védelmét szolgálta, hiszen egyszerűbb volt tisztán tartani, mint egy frissen meszelt felületet, majd később felismerték hőszigetelőképességét – hiszen melegebb hatást kelt, mint közvetlenül egy téglafal –, manapság azonban inkább a természetessége miatt kedvelt, hiszen stílus kölcsönözhető vele a lakásnak. Különösen népszerű azok körében, akik imádják a rusztikus megoldásokat, lévén az ilyen lakberendezési stílus alaposan megtámogatható a segítségével.

“A

Nagy előnye a lambériának a kombinálhatóság. Gyakorlatilag minden helyzetben és valamennyi elemmel nagyszerűen működik, jól áll a padlőszőnyegnek, a vinyl padlónak, a járólapnak, de a leginkább azért természetesen az olyan természetes hatású megoldásokkal harmonizál, mint amilyen a tégla, a kő, a hajópadló vagy éppenséggel a fahatású parketta. Multifunkciós megoldás, hiszen azon túl, hogy egy extra, mégis jól szellőző hőszigetelést ad a falazatnak – normál körülmények között nem támogatja a penészesedést –, a lambériával mindemellett könnyedén kitölthető a falak egyenetlensége is. Ebből következik, hogy megfelelően szintezett párnafa alapon gyakorlatilag bárhol és bármikor alkalmazható, még akár közvetlenül vakolatlan téglafal is fedhető vele. Mindehhez nagyon könnyed tisztíthatóság is tartozik, a festhetőség miatt pedig bármilyen színben pompázhat, csiszolása után ráadásul akár újra és újra színezhető. Végül, de nem utolsó sorban a lambéria esetén a felszerelés is kifejezetten egyszerű, ha barkácsoltunk már életünkben, akkor biztosan nem okoz majd különösebb nehézséget a telepítés.

A lambéria felszerelése

A lambéria felszerelése kapcsán a legfontosabb minden esetben a váz felépítése. Mint megannyi belsőépítészeti megoldásnál, úgy természetesen a lambériánál is a nem látható vagy a háttérben megmaradó szerkezet a leginkább lényeges. Mivel egy fa burkolóanyagról van szó, ezért mi sem természetesebb annál, minthogy párnafára építjük fel az egész szerkezetet. A párnafa bármilyen vastagságú lehet, de érdemes legalább a tetőléceknél jellemző méretekkel dolgozni, ami azért nagyon lényeges, mert így biztosan elegendő hely marad a faltól, ami nemcsak az extra hőszigetelés miatt fontos hanem azért is, hogy ne szoruljon meg ott a pára. Ezeket a párnafákat kell egymástól megfelelő távolságban, a lambéria leendő futásirányára merőlegesen felszerelni, méghozzá megfelelő dübelekkel, ami lehet akár beütődübel is, ügyelve arra, hogy vízszintes felületet kapjunk. Ha a szerkezet nem vízszintes, a lambériát nem lehet rögzíteni.

“Amikor

Amennyiben a szerkezet kész, a lambéria felszerelése már pofonegyszerű lesz. A legelső darabra kell azonban a legnagyobb figyelmet fordítani. Ezt mindig pontosan be kell állítani, mert ehhez igazodik majd a többi is. Ha az első ferde, a teljes felület ferde lesz és így tovább. Az első darabot általában csavarokkal fogatjuk hozzá a párnafához – esetleg ragasztjuk vagy bognárfejű szeget használunk, ha nagyon ügyelünk az esztétikára –, majd ezt követően speciális lambériarögzítő kapoccsal dolgozunk. Ez a kis fémkapocs minden lambériához elérhető a megadott méretben. Konkrétan beleülnek a nútba, így mindig a következő darabbal tudjuk fedni és takarni, ezáltal úgy fogathatunk a párnafához minden egyes darabot, hogy közben a rögzítés sehol sem látszik. Ha lambériával dolgozunk, akkor mindig lényeges lesz odafigyelni arra, hogy foglalkozzunk a szegélyezéssel. Legyen szó akár álmennyezetről, akár egy falrész burkolásáról, a lambériázott felület végül mindig a megfelelő méretű szegélytől lesz esztétikus.

A lambéria festése

Amennyiben lambériával dolgozunk, akkor rendkívül fontos odafigyelni a festésre. Sokan úgy gondolják, hogy ez a burkolóanyag úgy szép, ahogy van, ezért nem kell festeni, de valójában egy kis extra védelem minden esetben fontos az állagmegóvás miatt. A festés azért fontos, mert nem szükséges minden évben ismételni, de még csak a falfestéskor jellemző 4-5 éves ciklus sem lényeges, ha megfelelően lekezeltük, akkor utána a lambéria nem igényel több festést, kivéve abban az esetben, ha új színt akarunk, vagy valamilyen sérülés érte, amit el akarunk tüntetni.

“A

Amennyiben ragaszkodunk a fa eredeti színéhez és jellegéhez, akkor valamilyen lazúrt válasszunk. Ezek a festéktípusok bár nagyon körültekintő alkalmazást igényelnek – könnyű velük foltot hagyni a fán –, ha viszont megfelelően el tudjuk dolgozni őket, akkor határozottan kiemelhetjük a segítségükkel a fa textúráját és erezetét. Van teljesen színtelen lazúr, ami tökéletesen megőrzi a lambéria eredeti színét, de természetesen egy bizonyos árnyalatot is adhatunk a fának, és csak mi döntjük el, hogy az milyen legyen. Természetesen konkrétan egy adott színre is lefesthetjük a lambériázott felületet, így teljes mértékben hozzáigazíthatjuk például a falhoz vagy a környezethez, de az ilyen típusú festés nem ajánlott, mert éppen azt veszi el, amiért a legtöbben szeretik a lambériát – a természetes fahatást.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket