A hőszigetelés hibáinak javítása

Javítható-e utólag a hőszigetelés és ha igen, akkor mégis hogyan? Ezúttal erre a kérdésre kerestük a válaszokat!

Miként javíthatók a hőszigetelés hibái?

A hőszigetelésről általánosságban az a vélemény járja, hogy nem tud elromlani, sőt a kivitelezését sem lehet túlzottan elrontani. Hiszen látszólag nagyon egyszerű a felhelyezése, csak egymás után felragasztjuk a kiválasztott szigetelőlemezeket, majd elkészül egy olyan extra burkolati réteg, ami segít abban, hogy otthonunk belső komfortja télen és nyáron egyaránt megemelkedjen. Sajnos azonban a hőszigetelés kialakítása közel sem ennyire egyszerű! Emiatt futnak bele sokan abba a hibába, hogy saját maguk végzik a lapok felragasztását vagy olyan brigádra bízzák a munkát, akiknek nincs megfelelő képzettségük ehhez, tehát a végeredmény egy hibáktól és hőhidaktól hemzsegő rendszer lesz, ami súlyos esetben akár teljesen élhetetlenné teheti otthonunkat a falak vizesedését és penészesedését előidézve.

Miután ma már komplett hőszigetelő rendszerek is kaphatók – mint például a Békás Épker kínálatában –, ezért sokan még jobban felbátorodtak a kivitelezés kapcsán. Az ilyen szisztémák azonban nem azért születtek, hogy a felrakás, a kialakítás könnyebb legyen, sokkal inkább azért, mert a rendszerszintű megoldás egy professzionális csapat kezében még magasabb hatásfokot érhet el. Egyéb esetben azonban inkább csak nagyobb problémákat okoz. Normál helyzetben a homlokzati hőszigetelés célja, hogy megnövelje a lakás komfortszintjét és energiahatékonyságát. Csakhogy rengeteg olyan helyzet adódhat, amikor a hőszigetelő burkolatok hibásan, sérülten kerülnek fel a falazatra. Hogy ezek helyreállíthatók, illetve javíthatók utólag? Aktuális cikkünkben erre a kérdésre kerestük a válaszokat, miközben sorra vettük a hőszigetelő rendszerek általános problémáit is.

Hőhíd vagy sérülés a hőszigetelésen

A hőszigetelő rendszerek két legáltalánosabb problémája a hőhíd és a sérülés. Azért említjük őket egy bekezdésen belül, mert az egyik a másikból következhet. Pontosabban a sérülés hatására keletkezhet hőhíd, fordítva azonban soha. A telepítéskor normál esetben soha nem alkalmaznak olyan hőszigetelő anyagot, ami sérült vagy nincs megfelelő kondícióban. Ha mégis, akkor az később a rendszerben észrevehető lesz, hiszen a homlokzat egyes pontjain hideg foltok jelennek meg, a falazat belülről vizesedni, penészesedni kezd, a páratartalom mértéke megnövekszik, ami azonnali javítást kíván, ellenkező esetben a lakás élettere megromolhat, mindemellett pedig hosszabb távon még szerkezeti romlás is felléphet.

Hőhíd nagyon gyakran kialakulhat rossz minőségű kivitelezésből, így például a nem megfelelően rögzített szigetelésből vagy a helytelenül felhordott vakolatrétegből. Általános továbbá, hogy a hőszigetelést állatok, rágcsálók vagy madarak bontják meg – különösen fedetlen szigetelésnél, de gyakran máskor is. Mindkét esetben az a megoldás, hogy a burkolt felületet vissza kell bontani, hogy az összes sérült vagy rosszul rögzített lap eltávolításra kerüljön, majd az adott területen újra elvégezni a szigetelést, gondosan odafigyelve arra, hogy egy homlokzat kellős közepén nagyon ügyesen és pontosan kell dolgozni ahhoz, hogy a megfelelő minőség mellett elkerüljük a hőhidakat. Sajnos általános probléma, hogy az ilyen típusú hiányosságok már a nemesvakolat felhordását követően jelentkeznek, így a javítás halogatásra kerül vagy az esztétika miatt csak részlegesen oldják meg, azonban ezen nem szabad úgymond spórolni, hiszen a rossz hőszigetelés különösen negatív hatást gyakorolhat a lakás komfortjára és a hétköznapjainkra egyaránt.

Rögzítési problémák a hőszigetelésen

A legtöbbször a kivitelezők hibája, ha a hőszigetelésnél rögzítési problémák jelentkeznek. Nemcsak az esztétika tekintetében okoz ez gondot, hiszen a lapok mozogni kezdenek, elválnak a felülettől, a nemesvakolat pedig megrepedezik és lepotyog, hanem a hőhidak kialakulása miatt is jelentős elváltozás. A lapok ugyanis amint elválnak a felülettől, vagy levegőt tudnak beengedni a falhoz, az rögtön negatív hőhidakat generál, amelyek a fentebb említett módon az egész rendszert tönkre tudják tenni a lakás komfortszintjével egyetemben.

Ha a hőszigetelés elemei elváltak a faltól, láthatóan meglazultak, illetve elmozdultak, akkor annak a hátterében vagy a nem megfelelő rögzítés áll, így előfordulhat a túl kevés ragasztó alkalmazása vagy a dübelezéshez kapcsolódó hiányosságok, amit sok helyen teljesen elhagynak, pedig a legtöbbször előírás. A probléma javítható, azonban sajnálatos módon gyakran óriási költségeket emészt fel, különösen abban az esetben, ha a rögzítési probléma nem egy-egy négyzetmétert, hanem komplett homlokzati felületeket érint, hiszen ilyenkor az érintett részt teljes egészében vissza kell bontani. Ezt követően az első lépés, hogy megbizonyosodjunk róla: a falfelület egyáltalán képes-e arra, hogy fogadja, illetve megtartsa a szigetelést a megfelelő rögzítési módszerekkel. Amennyiben nem látunk problémát, nincsenek laza részek, salétrom vagy sókivirágzás, akkor elölről kell kezdeni a munkát, amihez minden esetben frissen vásárolt ragasztót és kellő hosszúságú dübelt kell alkalmazni.

Sajnos a rögzítési problémák javítása nagyon költséges feladat, és ez különösen akkor igaz, ha nem lehet úgy lebontani a meglazult darabokat, hogy azokat valamilyen úton-módon újrahasznosíthassuk. Sajnos azonban a késlekedés ilyenkor elhanyagolhatatlan, és nemcsak a hőhidakból fakadó penészesedés miatt – amelyek aztán belső felújítást is igényelhetnek –, hanem azért is, mert a leszakadó szigetelőlapok könnyedén veszélyforrássá válhatnak.

A szigetelés újra illesztése

Vakolatjavítás a hőszigetelésen

A legszerencsésebb problémaforrás egy hőszigetelő rendszer kapcsán a vakolathoz kapcsolódó hiba, amikor a homlokzati vakolat megsérült vagy megrepedt. Amennyiben nem külső hatásról van szó, akkor fontos ellenőrizni, hogy mi okozhatta a sérülést, hiszen előfordulhat, hogy olyan súlyos szerkezeti, illetve statikus hiányosságok merültek fel, amelyek nagyobb beavatkozást igényelnek, vagyis előbb azt kell megszüntetni ahhoz, hogy megoldást találhassunk az esztétikai elváltozásokra is. A vakolatrendszernek ugyanis több pontja van, így érdemes ezen a téren mindig mélyebbre nézni.

Amennyiben például azt tapasztaljuk, hogy nemcsak a vakolat, hanem az alatta elhelyezett üvegszövet hálórendszer is meglazult, akkor ott mélyebb problémák akadnak, így például ennek a hálónak a felhelyezésével lehettek gondok a kivitelezés során. A legtöbbször túl vékony ragasztóréteg okozza a hibát, amit ilyenkor a külső vakolattal és a hálóval együtt teljesen el kell távolítani, majd az egész felületet ismét, szakszerűen behálózni. Sajnos nagyon sok esetben nem ennyire egyszerű a helyzet! A hálóval együtt ugyanis gyakran a szigetelőlapok is megsérülnek, és ha ezek a sérülések fél centiméternél mélyebbek, akkor a komplett rendszer cseréjére van szükség, hiszen az ilyen egyenetlenségek a rettegett hőhíd kialakulását idézhetik elő. Ilyenkor gyakran jobb megoldás a régi lapok megtartása, majd arra egy újabb réteg felvitele – ezúttal már megfelelő mennyiségű ragasztó mellett.

A szigetelés megfelelő illesztése

Ha a hőszigetelés kapcsán valóban csak a vakolat sérült meg, illetve repedt el, és nincs mögötte nagyobb probléma, az a legszerencsésebb hibajelenség, hiszen ilyenkor nincs más teendő, minthogy a vakolatot részlegesen vagy teljes egészében eltávolítsuk. Ezt követően a felület tisztítására van szükség, illetve speciális vakolatjavító anyagok használatára, amit végül úgy kell alkalmaznunk, hogy az kellően egységes és esztétikus legyen.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket